Надежда Йорданова

Цели девет часа отнеха на правната комисия в парламента, за да успее да закрие специализираното правосъдие на първо четене посред нощ. Законопроектът бе внесен от правителството.

Законопроектът предвижда закриване на специализираните съд и прокуратура и отмяна на „кариерните бонуси“ на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет.

Той беше подкрепен от 12 от народните представители, a петима гласуваха против.  Заседанието беше изпълнено с ожесточени политически спорове.

Остри критики към предложените промени отправиха представителите на двете специализирани съдилища и прокуратури, на Висшия съдебен съвет и на прокуратурата. Най-остър беше Обвинител номер едно Иван Гешев, който прогнозира, че законопроектът ще катастрофира в Конституционния съд и че приемането му ще предизвика острата реакция на европейските ни партньори.

Към неговите съмнения се присъедини и председателят на апелативния спецсъд Георги Ушев, който попита дали са „дадени на някого някакви пари да бъдем закрити“.

Управляващите се мотивираха с тезата, че спецправосъдието се е превърнало в политическа бухалка.

Атанас Славов от ДБ се зарече, че неговата ПГ ще отстоява и защитава законопроекта. По думите му всякакви аргументи за противоконституционност на закриването на специализираните съд и прокуратура не са релевантни.

Петър Кьосев от ПП изрази позиция, че през последните години спецправосъдието се е превърнало в паралелно правораздаване и продължаване на съществуването му е недопустимо.

БСП и ИТН също застанаха зад законовите промени.

От парламентарната група на „Възраждане“ заявиха, че подкрепят закриването на специализираните съд и прокуратура, но това няма да доведе според тях до съществена съдебна реформа и прехвърлянето на дела няма да подобри наказателното правораздаване.

На промените остро се противопоставиха и от ДПС и от ГЕРБ-СДС.

Припомняме, че специализираното правосъдие у нас беше създадено преди 10 години, по препоръка на Европа, но реализирана по нашенски.

По думите на правосъдният министър Надежда Йорданова, резултатите от специализирано правосъдие с цел – борба с организираната престъпност и корупцията по високите етажи, не са убедителни.

Сега следва законопроектът да бъде разгледан в пленарна зала.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук