Днес Министерството на отбраната на Русия разпространи видео, в което се наблюдава как руски войници свободно се движат в южната част на украинския град Покровск, патрулирайки по опустошените улици, заобиколени от изгорели жилищни сгради, предаде Ройтерс.
Русия оказва натиск върху Покровск повече от година, опитвайки се да го обкръжи чрез флангови операции, за да заплаши линиите за снабдяване. На руските карти градът е обозначен като под руски контрол, а войските на Украйна в съседния Мирноград са притиснати.
На украинските карти Покровск е маркиран като сива зона, т.е. в ничия земя, докато Мирноград не е напълно обграден.
Москва заявява, че завземането на Покровск, наричан от руските медии „портата към Донецк“, би осигурило стратегически трамплин за по-нататъшно настъпление на север към двата основни града в Донецка област, все още контролирани от Украйна – Краматорск и Славянск.
На видеозаписите, които Ройтерс е успяла да потвърди като направени в южната част на Покровск, руски военни спокойно се разхождат из празните улици, а един от тях т pushes a wheeled stretcher. На кадрите не се наблюдават никакви нападения по тях.
Счупените прозорци и висящите врати са част от полуразрушените сгради. Клоните на брезите са пречупени от бомбардировки. Дори указателните табели пред пешеходните пътеки са изкривени и повредени. Не се виждат цивилни лица.
Как Русия, така и Украйна не обявяват броя на жертвите, но според оценки на САЩ близо 1,2 милиона души са убити или ранени, което прави това война най-смъртоносният конфликт в Европа от Втората световна война, според Ройтерс.




