Правната комисия в парламента разглежда днес на второ четене промените в Закона за съдебната власт.

Едно от разглежданите предложения включва прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Текстовете са по предложение на групите на ПП-ДБ и „Възраждане“.

Има и трети законопроект, предложен от групата на ИТН. В него са засегнати въпроси, свързани с конкурсите и атестирането в съдебната система, самоуправлението в следствието и прокуратурата и лимитира броя на заместниците на главния прокурор.

Част от текстовете засягат ключовата част от законопроекта на ПП-ДБ, отнасяща се до продължаване на процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, когато президентът е отказал да подпише указ на назначаване на избрания от ВСС.

Предложението е да отпаднат двойните мнозинства при повторното гласуване, идеята членове на Съвета и от двете колегии да могат да издигат кандидат за обвинител №1, както и той да бъде изслушван от Народното събрание.

От „Възраждане“, чийто проектозакон ограничава възможността ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища, а временно изпълняващите функциите главен прокурор и шефове на ВКС и ВАС – да са кандидати за титуляри за поста, какъвто е случаят със Сарафов, предлагат и заместник-председателите на двете върховни съдилища и заместник главните прокурори също да не могат да участват в процедури за ръководители на трите ключови съдебни институции.

Парламентът съкрати на три дни срока за предложения между първо и второ четене на промените в Закона за съдебната власт.

Срещу законопроекта се изказа представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Според него текстът е противоконституционен и Висшият съдебен съвет е легитимен орган, който може да избира както главен прокурор, така и председатели на върховните съдилища. Според него има съществено противоречие между мотивите на вносителите и предлаганите нови текстове в Закона за съдебната власт.

Подобно мнение изрази и бившият конституционен съдия и професор по конституционно право Пламен Киров, който в продължение на 9 години е бил и представител във Венецианската комисия.

„Парламентът се зае със законодателна дейност и тя е свързана с лицето Борислав Сарафов, разбира се, желанието на голяма част от народните представители е той да не бъде избран за главен прокурор“, коментира преди дни пред БНТ той.

Действащият ВСС е с отдавна изтекъл мандат – още от 2022 г. Съставът е същият, който преди това избра Иван Гешев за главен прокурор, а след това го свали.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук