Националната Априловска гимназия в Габрово чества 190 години от основаването си. Празничните събития започват днес и ще продължат в течение на 2025 г.
Програмата стартира тази сутрин с традиционната игра „Шифърът на Априлов“ в 10:00 ч., след което ще бъдат приети поздравителни адреси, а официалното отбелязване на годишнината е планирано за 12:00 ч. пред паметника на Васил Априлов.
Точно в 12:00 ч. звън на камбаните ще подтикне обществото да се събере пред паметника на Априлов, където Великотърновският митрополит Григорий ще проведе молебен. Празникът ще съчетае духовното и светското. След това, в 13:00 ч., учениците ще имат мотивационна среща с Гергана Стоянова.
На 15 януари директорът на Българската телеграфна агенция ще се срещне с учениците на НАГ, за да представи стажантската програма на агенцията. В края на този ден в Актовата зала от 16:00 ч. ще се проведе тържествен педагогически съвет, който ще почете делото на учителя, способен да развива мащабите на науката не само на младите, но и на своите колеги. Тази информация стана известна на пресконференция в БТА относно програмата за юбилея.
В интервю за БТА директорката Христова спомена, че на 14 януари училището, наследник на Националната Априловска гимназия, ще отбележи своята 190-годишнина. Това е символ за новобългарското образование. Патронният празник на училището съвпада с първия ден на неговото откриване, представлявайки празник с национално значение.
През ноември 2022 г. Българската телеграфна агенция, представлявана от ген. директор Кирил Вълчев, подписа споразумение за сътрудничество с Националната Априловска гимназия. Оттогава програмата за стажанти на агенцията продължава да включва ученици от гимназията.
Архивите на БТА потвърдиха, че днес се отбелязват 190 години от откритията (1835) на първото новобългарско светско взаимно училище (днешната НAG) по инициатива на просветния деец Васил Априлов, с дарения от Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и други. Финансовата поддръжка на това училище е осигурена от българското население. Първият учител в него е будният и просветен деец Неофит Рилски. Обучението е било извършвано на български и по взаимно обучаваща методика, в която по-напредналите ученици помагат на по-малко опитните, за да се обучават множество деца. През 1840 г. училището е трансформирано в класно, а през 1872 г. става Първата завършена гимназия в българските земи. На 20 юли 1889 г. гимназията променя името си на Държавна мъжка Априловска гимназия. На 5 юли 1973 г. е прието решение на Министерския съвет за основаване на Национален музей на образованието в историческата сграда на Априловската гимназия. От 18 август 1992 г. училището се трансформира в Национална Априловска гимназия с музей на образованието, а от 2 септември 1996 г. Министерството на образованието отделя музея от гимназията.