Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) изрази своята подкрепа за благотворителната инициатива, целяща да осигури автоматични външни дефибрилатори за всички училища в страната, обявиха от сдружението.
Националната дарителска кампания „Спаси живот“, започната от „Мис България 2025“ Симона Петрова, бе символично открита в Природоматематическата гимназия „Иван Вазов“ в Димитровград. Кметът на града и заместник-председател на УС на НСОРБ Иво Димов бе първият, който подкрепи инициативата.
Основната цел на дарителската кампания „Спаси живот“ е да събере необходимите средства за закупуване на автоматични външни дефибрилатори, които могат значително да увеличат шансовете за оцеляване при сърдечен арест. Изследвания показват, че мигновенната употреба на дефибрилатори предоставя 90-95% шанс за живот на засегнатите. Те са напълно автономни устройства, способни да анализират сърдечната дейност и при нужда да генерират електрически импулс (шок), който възстановява нормалния сърдечен ритъм.
В писмо до ръководството и членовете на НСОРБ, Симона Петрова търси помощ за инициативата. Тя подчертава, че освен събирането на средства, нейна цел е да вдъхнови младите хора в страната за активност и участие.
БТА напомня, че автоматични дефибрилатори са инсталирани в четири станции на метрото – „Орлов мост“, „Стадион Васил Левски“, „Сердика“, „НДК“. Според специалисти, ако циркулацията е блокирана повече от 8 минути, дори при възстановяване на жизнените функции, е малко вероятно мозъчната функция да се възвърне. Затова е изключително важно да се оказва първа помощ.




