В последната седмица основната тема, която вълнува света, e опустошителните пожари в американския град Лос Анджелис, при които загинаха най-малко 16 души, а над 150 000 души се евакуираха. Огънят унищожи близо 10 000 постройки, а 57 000 сгради все още са в риск.
Мащабите на огненото бедствие и неговата продължителност (вече 6 дни) будят недоумение не само сред американския народ. Пожарите са природно бедствие, което може да причини огромни щети на околната среда, човешките общности и икономиката.
Историята помни редица мащабни пожари, които остават като предупреждение за разрушителната сила на огъня и необходимостта от ефективно управление и превенция.
Представяме ви някои от най-големите пожари в историята:
1. Пожарът в Пещиго (1871, САЩ)
Смятан за най-смъртоносния горски пожар в историята на САЩ, пожарът в Пещиго избухва в щата Уисконсин на 8 октомври 1871 г. Причинява смъртта на над 1 200 души, а някои източници предполагат, че жертвите са до 2 500. Пожарът обхваща площ от около 4 800 кв. км.
Интересно е, че този пожар съвпада с Големия пожар в Чикаго, което ограничава вниманието към трагедията в Пещиго.
Огънят Чикаго убива около 300 души, унищожава 10 квадратни километра от града, 17 000 сгради са разрушени, а над 100 000 жители остават без дом.
2. Черната събота (2009, Австралия)
На 7 февруари 2009 г. серия от горски пожари обхващат щата Виктория в Австралия. Те стават известни като „Черната събота“ и се считат за едно от най-опустошителните събития в историята на страната. Пожарите унищожават около 450 000 хектара земя, взимат живота на 173 души и оставят хиляди без дом.
Тогавашният вицепремиер на Австралия Джулия Гилард описа Черната събота като „трагедия, която е невъзможна, не е прецедент и не може да се опише… един от най-мрачните дни в мирновременната история на Австралия.“
3. Горските пожари в тайгата на Сибир (2021, Русия)
През 2021 г. горските пожари в Сибир достигат невиждани мащаби, като обхващат над 18 милиона хектара. Това е едно от най-големите огнени бедствия в съвременната история. Пожарите нанасят значителни щети на екосистемата, като отделят огромни количества въглероден диоксид в атмосферата и за първи път в историята дим от горски пожар достига Северния полюс.
4. Гръцките горски пожари (2007, Гърция)
През лятото на 2007 г. Гърция се сблъсква с мащабни пожари, които обхващат Пелопонес, Евбея и други части на страната. Най-разрушителните и смъртоносните от тях избухнаха на 23 август, разраснаха се бързо и бушуваха извън контрол до 27 август.
Загиват 84 души, а хиляди домове са изгорени. Тези пожари предизвикват широки обществени дебати за мерките за противопожарна безопасност и управлението на горите. Смята се, че голяма част от тях са резултат от палеж или небрежност. Високите температури от над 40 °C и тежката суша направиха лятото на 2007 г. безпрецедентно в съвременната гръцка история. От края на юни до началото на септември в страната са регистрирани над 3000 горски пожара. Други девет души загинаха при пожари през юни и юли.
Общо 2700 квадратни километра гори, маслинови горички и земеделска земя бяха унищожени при пожарите. От общо 2700 км2, 1500 км2 гори изгоряха само в Южна Гърция. 4% от общата горска площ на Гърция изгаря само през 2007 година, която е най-лошият пожарен сезон в историята на страната през последните 50 години. В пламъците са унищожени и хиляди сгради
5. Големият пожар в Лондон (1666, Англия)
Големият пожар в Лондон е емблематичен. Той избухва на 2 септември 1666 г. и унищожава голяма част от средновековния Лондон. Около 13 200 къщи са изпепелени, но жертвите са относително малко – около 6 души.
6. Пожарите в Амазония (2019, Южна Америка)
Пожарите в тропическите гори на Амазония през 2019 г. предизвикаха глобалното внимание заради мащабите и последствията им върху екосистемата. Над 9 000 пожара са регистрирани само през август, унищожавайки големи площи от „белите дробове на планетата“.
Увеличеният брой на пожарите през 2019 г. доведе до международна загриженост за съдбата на тропическите гори на Амазонка, които са най-големият консуматор на въглероден диоксид в света и играят важна роля за смекчаване на глобалното затопляне.
7. Черният понеделник (1983, Австралия)
На 16 февруари 1983 г. в Южна Австралия избухват пожарите, известни като Черния понеделник. Те унищожават над 400 000 хектара земя, взимат живота на 75 души и причиняват щети на стойност милиарди долари.
Мащабните пожари оставят траен отпечатък върху обществата и природата. Те показват необходимостта от:
- Превенция: Строги мерки за контрол на човешката дейност, която често става причина за пожари.
- Технологии: Използване на модерни технологии за ранно откриване и борба с пожарите.
- Международно сътрудничество: Пожарите в Амазония и Сибир показаха нуждата от глобални усилия за защита на екосистемите.
Историята на тези бедствия е напомняне, че климатичните промени и човешката намеса могат да засилят риска от пожари, правейки превенцията и управлението на горските територии по-важни от всякога.
Още новини от деня – четете тук