Промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, приети днес в парламента (с гласове 100 „за“ на 80 – „против“) предвиждат поетапно – на три пъти, но рязко намаляване на плащанията на ръка. Суми над 1000 лв. вече няма да се плащат кеш, само по банков път.
От 1 август тази година кешовите плащания трябва да паднат от 10 хил. лв., колкото са сега, на 5000 лв., от 1 януари 2018 г. стават 3000 лв., а от 1 януари 2019 г.разрешената сума ще е 1000 лв.
Противниците на мярката в предложения вид обвиняват вносителите ГЕРБ, че по този начин се обслужва банковия сектор.
„Народното събрание е гумен печат, който само узаконява за решенията, внесени от Министерския съвет. Предлага се рестрикция, с която разплащанията в брой да бъдат ограничени за две години до 1000 лв. Това няма да ограничи сивата икономика“, коментира Георги Търновалийски от БСП.
Резервирани са дори коалиционните партньори във властта, патриотите предупредиха, че няма да подкрепят текста на второ четене.
„Плащанията в брой рязко ще намалеят до 1000 лева от 1 януари 2019 г. Това е текст, който ние няма как да подкрепим. Искаме този текст да отпадне и да се запази сегашната норма, която е 10 хил. лева“, бе категоричен от трибуната Николай Александров от Обединените патриоти.
Менда Стоянова от ГЕРБ отговори, че това са международни норми и договорености, които ще подпомогнат намаляването на сива икономика.
„Предлага се лишаване на индивидуална свобода с цел отстъпване на блага в обществото. Смятам, че този ефект няма да бъде постигнат. Когато смъкнеш прага на 1000 лева, това неминуемо обхваща почти всички лица, защото един съвременен телевизор надхвърля 1000 лв.“, включи се в защита на опозиционната теза и Валентин Николов от ГЕРБ.
От фракцията на Марешки също са против прагът на кешовите плащания да бъде свален на 1000 лева.