ЧЕЗ
"Еврохолд" придобива българския бизнес на ЧЕЗ

Националната агенция за приходите (НАП) е започнала проверка по сделката между ЧЕЗ и „Инерком“, съобщиха за БНР от агенцията.

Оттам са отказали да уточнят детайли около самата проверка, докато тя не приключи.

От приходната агенция не коментираха дали има запори върху сметките или имущество на собственика на „Инерком“ Гинка Върбакова и съпруга й Славчо Върбаков, тъй като това е данъчно-осигурителна информация.

През почивните дни премиерът Бойко Борисов е поискал НАП и ДАНС да проверят случая.

От Чешката държавна компания ЧЕЗ коментираха, че са напълно убедени в способността на „Инерком“ да плати активите и да управлява добре електроенергийното дружество.

Това заяви в специално интервю за БНР говорителката на ЧЕЗ Алис Хоракова. Тя отказа да назове цената на сделката и с помощта на кои финансови институции се извършва.

„Всички компании, включени в процеса по продажбата, преминаха през проверка за изпълнението на критериите, която беше направена от ЧЕЗ. Също така банките, които са ангажирани в процеса, направиха свои проверки, както изисква законодателството. Надзорният съвет на ЧЕЗ получи няколко независими доклада, свързани с плащанията на „Инерком“, обясни Хоракова.

Тя беше категорична, че сделката ще бъде окончателно приключена, когато се получи разрешение от Комисията за защита на конкуренцията.

Междувременно чешкото издание „Лидове новини” съобщи, че почти половината от необходимите на „Инерком“ пари за закупуването на активите на ЧЕЗ в България са осигурени от кредити, свързани с офшорни фирми.

Собственик на вестника е бизнес групата на чешкия милиардер и премиер Андрей Бабиш, а мажоритарен собственик на ЧЕЗ е чешката държава.

Сред тях е офшорната компания „Скор Трейд“ (Score Trade), която ще предостави 67 милиона евро (1.7 милиарда корони). Неин собственик е милиардерът от грузински произход с връзки с Русия Пато Гамгонешвили, пише „Лидове новини“. Тази фирма е свързана и с „Евро Стар“ ООД, която гарантира 180 милиона евро (4.5 милиарда корони) по банков заем на „Инерком“, допълва изданието.

Публичната информация за Пато Гамгонешвили е оскъдна.

 

Той е един от основателите на руската група разработчици „Патеро Дивелъпмънт“ (Patero Development), също така е директор на руската търговска банка „Славянский кредит“ (Slavjanskij Credit).

Гамгонешвили бе сред инвеститорите в продадения наскоро мол „Парадайз център“ в София.

Офшорното финансиране е често използвано при закупуване на големи компании в България, коментират експертите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук