Сложна остава ситуацията и при двата пожара в Малешевска планина и в Струмяни, както и в планината Славянка. И двата фронта остават активни.

Около 6000 декара е засегнатата площ – държавна горска територия – в планината Малешево, както и над 3000 декара земеделски земи.

Към 7.00 ч. тази сутрин периметърът на пожара е между 10 и 12 000 декара.

Няма опасност за населените места.

Освен стотиците огнеборци – осигурена е и летателна техника – два френски самолета и хеликоптери от Българската армия, обобщава БНР.

В центъра на село Микрево е направена организация за тръгването на огнеборците към фронта в Малешевска планина и там на границата.

„Целта е да се осигури дежурство във всички населени места от противопожарни екипи, военни и горски служители. Имаме на терен достатъчно техника, с която от ограничим периметъра на пожара. Основният фронт на разпространение е посока запад. Надяваме се и летателната техника да се включи. Има различни процедури, но след 9 ч. ще бъде на лице. В планината Славянка след вчерашния ден ограничаването на пожара изключително ще бъде само с техника – прокарване на просеки, тъй като безопасността е на първо място“, каза за БНР комисар Валентин Василев – областен директор на пожарната в Благоевград.

„Сложни пожари на големи площи при силен вятър и на пресечен терен“ – така обобщи картината с пожарите в страната Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Едновременната работа на хеликоптери и самолети на фронта на пожара се избягва, защото е рискова за екипажите, обясни той.

Пожарът на българо-гръцката граница е навлязъл на около 200-300 метра на българска територия. Въпреки направените просеки, пожарът е станал неконтролируем заради силния вятър и продължава да бъде тежък, коментира Джартов пред БНР.

Той изтъкна, че заради минните полета не е имало как огнеборците да го ограничат превантивно.

За пожара при Струмяни главен комисар Александър Джартов отбеляза, че се е развивал с изключително висока скорост.

„Беше невъзможно да бъде догонен. Много тежък пожар“, поясни той.

Вчера стана ясно, че периметърът на пожара на българо-гръцката граница се е разраснал. Огънят премина защитната просека, но точно там беше овладян.

Военнослужещи участваха в гасенето на пожара в планина Славянка. Екип от 12 души от дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община участва в гасенето на пожара на българо-гръцката граница край с. Петрово, съобщиха от общинската администрация на сайта си.

Заради възникнал пожар в стърнища спряха движението по път III-641 (Баня – Васил Левски – Ведраре).

Пожар в сухи треви стигна на сто метра от къщите на доспатското село Бръщен, съобщи говорителят на Областна дирекция на МВР в Смолян Елена Стоилова.

Три деца бяха изведени от горящ апартамент в Бургас, няма опасност за живота им.

Овладян и локализиран беше пожар в „Седми“ квартал в Самоков. Началникът на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) – Самоков главен инспектор Ивелина Дренска каза, че може би огънят е тръгнал от човешка небрежност и това е трети пожар за днес в този район. От пожарната няма данни за пострадали.

Локализиран беше и пожар между язовир „40-те извора“ и село Козаново, община Асеновград.

Пожар се бе запалил и в района на петричкото село Старчево. Горял е и друг пожар в близост до съседното село Кърналово.

Два пожара избухнаха край две старозагорски села.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук