Напрегнатият разговор между президентството и правителството продължават и днес. Вчера Румен Радев обвини правителството, че посещението в Северна Македония е било прибързано и че смяната на управлението на „Булгаргаз“ говори за зависимости, по-късно премиерът Кирил Петков защити и двете стъпки, като дори каза, че посещението в РСМ е закъсняло, а не подранило. Днес „приятелският огън“ продължава.
След като Румен Радев разкритикува действията на Кирил Петков главният секретар на “Дондуков“ 2 Димитър Стоянов заяви, че цената на газа е била свалена от борда в оставка на „Булгаргаз“.
“Разбрах от един брифинг, че новият борд на “Булгаргаз“ свалил цената на газа с 18%. Истината е, че нов борд все още няма и че старият борд на “Булгаргаз“ с изпълнителен директор Николай Павлов внесе днес предложението в КЕВР за сваляне на цената на газа с 18%. КЕВР свали цената със 17.64%. Не е трудно или сложно да се изговаря истината!“, визирайки думи на Петков.
Малко по-късно темата със Северна Македония коментира и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.
Нашите посещения не са прибързани, а много закъснели, повтори позицията на Петков Даниел Лорер. Намерихме диалога с РСМ в точка на замръзване, стигнал до точка, в която се замерваме с камъни през границата.
Моето посещение се случи по програмата, която бяхме изградили за преговорите. Нашият график за постигане на резултати е интензивен, искаме да видим резултати, защото националният интерес на България е не само да сме богати и справедлива страна, а и да сме заобиколени и от такива богати съседи. РСМ трябва да е в ЕС, подчерта Лорер.
Македонските институции са структурирани подобно на нашите, това е хубава новина, има лесен паралел от двете страни. Колегите от РСМ са заинтересовани от икономическия диалог с България, там ние сме голямата икономика. България е големият инвеститор в РСМ, там сме желаният инвеститор – банкова система, ИТ сектора. България е много желан партньор въпреки замръзналите отношения досега, коментира Лорер.
Самолетната линия е първото превъплъщение на нарастващото сближаване между двете страни. България трябва да се включи в северномакедонската икономика. Хубавата новина от посещението ми в РСМ е съглашението за прозрачността на инвестициите от двете страни на границата. За да няма спекулации дали има дискриминация от инвеститори от страна на България или РСМ, създадохме механизъм, в който ако компания-инвеститор заподозре дискриминация, може да подаде сигнал, добави Лорер и посочи, че България няма нужда да води българските инвеститори в РСМ, а те сами ходят там.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини