Сръбският президент Александър Вучич е разпоредил снощи въоръжените сили и силите на министерството на вътрешните работи на Сърбия да бъдат поставени в най-висока степен на бойна готовност, каза вчера вицепремиерът и министър на отбраната на Сърбия Милош Вучевич, съобщи БТА.
„Президентът на Сърбия като върховен главнокомандващ издаде заповед за поставяне на армията на Сърбия в най-висока степен на бойна готовност, това ще рече в готовност до ниво на използване на въоръжена сила, или с други думи на военния потенциал на въоръжените сили на Сърбия“, каза Вучевич.
Министърът каза, че няма причина за паника, но „има за какво да се тревожим“.
Повишаването на бойната готовност на сръбската армия и полиция идва, след като Вучич нареди да бъдат взети всички мерки за защита на сърбите в Косово.
Заповедта му дойде след нареждането на косовския премиер Албин Курти да бъдат прехвърлени полицейските сили в северната част на Косово, съобщава вътрешното министерство на Сърбия.
По-рано правителството на Косово приведе в пълна бойна готовност своите въоръжени сили след поредица от инциденти там.
Кадри в социалната мрежа „Телеграм“ показаха предислоциране на сръбска военна техника, армия и полиция само на 2 км от граничния пункт „Ярине“ между Сърбия и Косово.
ЕС призова Вучич и Курти лично да допринесат за деескалацията
„Европейският съюз категорично осъжда атаките срещу ЕУЛЕКС, КФОР и косовската полиция и призовава за максимална сдържаност и незабавни действия за безусловна деескалация на ситуацията, което включва въздържане от провокативни действия, заплахи или сплашване“, каза говорителят по външна политика на ЕС Набила Масрали., съобщава N1, позовавайки се на агенция Срна.
ЕС заяви, че ситуацията в северната част на Косово все още е напрегната и че върховенството на закона трябва да се спазва. Никаква форма на насилие няма да бъде толерирана.
В изявлението ЕС призовава президента на Сърбия Александър Вучич и министър-председателя на Косово Албин Курти лично да допринесат за политическо решение, за да се успокои напрежението и да се споразумеят за пътя напред в интерес на стабилността, сигурността и благосъстоянието на всички местни общности.
„Очакваме Косово и Сърбия да се върнат към усилията за създаване на среда, подходяща за помирение, регионална стабилност и сътрудничество в полза на техните граждани, което включва защитата на сръбското население в северната част на Косово“, обяви Масрали.
Масрали припомня, че върховният представител за външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел и специалният представител на ЕС Мирослав Лайчак са в контакт с лидерите на Белград и Прищина, както и с ЕУЛЕКС и КФОР.
Още международни новини – четете тук