Каталунският лидер Карлес Пучдемон отложи речта си пред депутатите в Барселона с един час, предава BBC. Очаква се по време на нея Пучдемон да обяви независимостта на испанската област.
Каталунската полиция, въоръжена с автоматични пушки, охранява парка Parc de la Ciutadella в Барселона, в който се помещава парламентът от 18-ти век. Испанските власти обявиха, че имат готовност да арестуват каталунския лидер Пучдемон в момента, в който обяви незавивисимост.
По-рано през деня председателят на Европейския съвет Доналд Туск бе сред тези, които призоваха по-рано Пучдемон да не декларира независимост. В последните си коментари за кризата европейският лидер заяви, че последствията ще бъдат „очевидно лоши за каталунците, за Испания, както и за цяла Европа”.
Кметът на Барселона също призова Пучдемон и испанския министър-председател Мариано Рахой да деескализират кризата.
Френският президент Еманюел Макрон каза, че Европейският съюз не трябва да играе посредническа роля в кризата относно отделянето на Каталуния от Испания, защото „това е вътрешен испански въпрос”.
Ако Каталуния обяви независимост, испанското правителството може да прибегне до член 155 от конституцията.Тази разпоредба никога досега не е прилагана. Тя позволява да се вземат „необходимите мерки, за да бъде осигурено спазването на задълженията“, предвидени от конституцията и законите, като за това е необходимо „съгласието на абсолютно мнозинство в Сената“. Член 155 не конкретизира „мерките“ и това, според някои тълкувания, поставя и въпроси за неговото задействане и ефективност. Според конституционалисти този член от основния закон позволява да „се поставят под контрол политическите и административните органи на разбунтувала се автономна област“, обяснява пред АФП Тереса Фреишес от Барселонския автономен университет.
Свързани статии:
Мадрид „взима под контрол“ Каталуния – възможен конституционен сценарий