Израел заяви, че забранява на представители на ООН да посещават страната, „за да им даде урок“, след като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш коментира, че атаките на „Хамас“ от 7 октомври
трябва да се разглеждат в контекста на десетилетия на окупация на палестинския народ.
Говорейки на форум на ООН за Близкия изток в Ню Йорк, Гутериш предизвика гнева на израелските власти, когато каза:
Важно е да… признаем, че атаките на „Хамас“ не са се случили във вакуум. Палестинският народ е бил подложен на 56 години на задушаваща окупация.”
Той също така заяви, че никаква несправедливост към палестинците не може да оправдае ужасяващите атаки на „Хамас“.
Последва реакция на посланика на Израел в ООН Гилад Ердан.
Поради неговите забележки и изказвания ще откажем да издадем визи на представители на ООН. Вече отказахме виза на заместник-генералния секретар по хуманитарните въпроси Мартин Грифитс. Времето дойде да им дадем урок”, заяви той, цитиран от The Guardian.
Ердан вече поиска оставката на Гутериш и определи думите му като „кървава клевета“. Отговорът отразява дългогодишното израелско убеждение, че агенциите на ООН,
особено Съветът на ООН по правата на човека, имат антиизраелски дневен ред.
Не е ясно докъде се простира визовата забрана в йерархията на ООН. Голям брой служители на ООН, са наети от UNRWA, агенцията на ООН за помощ и работа за палестинския народ.
Генералният секретар на ООН предизвика гнева на Израел и сред някои републиканци в САЩ, като описа израелските бомбардировки и блокадата на ивицата Газа в отговор на атаките на Хамас като
„колективно наказание на палестинския народ“ и „явни нарушения на международното хуманитарно право“ .
Гутериш осъди и действията на „Хамас“.
Нищо не може да оправдае умишленото убийство, нараняване и отвличане на цивилни – или изстрелването на ракети срещу цивилни цели. Всички заложници трябва да бъдат третирани хуманно и освободени незабавно и без условия“, каза той.
Миналата седмица САЩ наложиха вето на резолюция на ООН, внесена от Бразилия, призоваваща за „хуманитарна пауза“ и това да се позволи влизането на конвоите с помощ в Газа.
Резолюцията обаче не позволяваше изрично самоотбраната на Израел.
САЩ поискаха гласуване в Съвета за сигурност на ООН в четвъртък следобед по собствена проекторезолюция, която потвърждава правото на Израел на колективна и индивидуална самоотбрана, но добавя, че движението на хора в Газа трябва да бъде доброволно.
Проекторезолюцията призовава за „всички необходими мерки, като например хуманитарни паузи, за да се даде възможност за пълен бърз безопасен и безпрепятствен хуманитарен достъп, в съответствие с международното хуманитарно право за агенциите на ООН и други безпристрастни хуманитарни агенции … за да се гарантира безпрепятственото снабдяване с вода, електричество, храна гориво и медицински консумативи”.
Русия представи своя собствена контрарезолюция, призоваваща за бързо и безусловно прекратяване на огъня.
Гласуването може да се проведе по-късно тази седмица.
Съветът за сигурност на ООН не е постигнал колективно единодушно решение по въпроса за Израел от януари 2009 г., когато беше приета резолюция 1860 (2009). САЩ са наложили вето на резолюции за Израел общо 46 пъти, включително миналата седмица.
Говорейки пред Съвета за сигурност на ООН във вторник вечерта, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че САЩ подкрепят хуманитарното затишие.
Блинкен каза, че „Хамас“ трябва да спре да използва хора като живи щитове и Израел трябва да вземе всички предпазни мерки, за да избегне нараняване на цивилни.
Това означава, че храна, лекарства, вода и друга помощ трябва да бъдат доставени в Газа и в районите, от които хората се нуждаят“, каза Блинкен. „Това означава, че цивилните трябва да могат да се измъкнат от опасността. Това означава, че за тези цели трябва да се обмислят хуманитарни паузи“, допълни той.
Въпреки че е ясно, че САЩ се противопоставят на официално прекратяване на огъня,
разликата между хуманитарна пауза и хуманитарно затишие не е толкова очевидна.
След забележките на Гутериш израелският външен министър Ели Коен каза в туит:
Няма да се срещна с генералния секретар на ООН. След клането на 7 октомври няма място за балансиран подход. „Хамас“ трябва да бъде изтрит от лицето на планетата!“
Помолен за коментар, говорителят на ООН Стефан Дюжарик каза, че генералният секретар ще се срещне с представители на семействата на заложници, държани от „Хамас“ в Газа, като добави, че те ще бъдат придружени от представител на израелската постоянна мисия в ООН.
По-късно беше съобщено, че някои от семействата на заложниците са устояли на натиска на Коен да не се срещат с Гутериш.
Гутериш може да е разгневил Израел, но беше забележително, че Блинкен продължи да се среща с него, след като той говори, а много други страни, които говориха по-късно в дебата, бяха остро критикувани към операцията на Израел срещу „Хамас“ в Газа.