Изказване на регионалния министър Иван Иванов предизвика остра реакция от страна на депутатите от „Възраждане“. Стигна се до размяна на реплики между народни представители от „Възраждане“ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ и спречкване между Манол Пейков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ и Славчо Крумов. При спречкването се наложи намеса на квесторите, а председателстващият заседанието Хайри Садъков от „Демокрация, права и свободи“, след като апелира за ред, даде кратка почивка.
Изказването на министър Иван Иванов, което предизвика серия от подвиквания от място и упреци към председателтващия заседанието Хайри Садъков, бе направено по време на изслушването за увеличение на цената на водата и включването на общинските дружества за водоснабдяване и канализация (ВиК) към ВиК асоциациите.
Министър Иванов заяви, че ако политиките, които „Възраждане“ искат да наложат, се реализират, губим 559,24 млн. лв. от проекти по Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 г. и 392 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Нека, все пак, българските граждани да знаят какво следва от вашите подписи и вашите действия, апелира Иванов.
Казаното от него предизвика реплики от място от страна на депутати от „Възраждане“. Председателстващият заседанието Хайри Садъков апелира за ред в залата. Последваха серия от процедури по начина на водене. Даниел Петров от „Възраждане“ призова председателстващия заседанието, когато представител на БСП изказва лъжливи твърдения, да следи стриктно спазването на процедурите. Г-н Иванов нямаше право да прави отношение по линия на изказванията на парламентарната група на „Възраждане“, каза депутатът. Моля ви взаимно да поработим за реда в залата. Министър Иванов взе думата в качеството си на министър, каза Садъков. Отново в процедура по начина на водене Петър Петров от „Възраждане“ настоя председателстващият да следи изказванията на представителите на изпълнителната власт. Той посочи, че изказването, направено от министър Иванов, се отнася за промени в Закона за водите, предложени от „Възраждане“, а според парламентарния правилник, когато изказването не е предмет на изслушването, всяка парламентарна група може да изрази становище и да зададе въпрос. Петров обвини Иван Иванов, че е направил внушение.
След почивката Цончо Ганев от „Възраждане“ заяви, че точката на изслушване няма нищо общо със законопроекта, внесен от тях. Това, което си позволява министърът, предизвиква неразбории в залата и ненужно напрежение, каза Ганев и добави, че няма какво „да коментира изцепките на Божанков и на Манол Пейков кой какво щял да направи“. Явор Божанков от ПП-ДБ посочи, че в залата се използва недопустим език и попита председателстващия защо не реагира. Ако има агресивно поведение, то се дължи на колегите от партия „Възраждане“, добави той и апелира дебатът да не се принизява.
Колеги от „Възраждане“, моля ви, запазете спокойствие, за да продължи изслушването и нека не се отклоняваме от основната тема на изслушването, настоя председателстващият заседанието Садъков. Заради дадената почивка времето за работа на парламента бе удължено.
Междувременно, депутатите приеха доклад с препоръки към БАБХ и земеделското министерство относно огнищата на чума и шарка по дребните преживни животни. Народното събрание ще изпрати доклада с препоръките на временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума и шарка по дребни преживни животни на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Министерство на земеделието и храните (МЗХ). Това гласуваха депутатите, които приеха решение, с което Народното събрание прие доклада на временната комисия единодушно със 168 гласа „за“.
Според решението докладът следва да бъде изпратен на изпълнителния директор на БАБХ за съобразяване с отправените препоръки и на министъра на земеделието за сведение и упражняване на контрол.
Деян Петков от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) беше избран за член и заместник-председател на Комисията по външна политика в Народното събрание на мястото на лидера на партията Радостин Василев.
Освен това парламентът освободи Деян Петков като член на Комисията по електронно управление и информационни технологии. Неговото място като член на комисията зае Радостин Василев.
Димитър Николов от ГЕРБ-СДС беше освободен като член на Комисията по транспорт и съобщения и избран за член на Комисията по външна политика в Народното събрание.
Още новини от деня – четете тук