Британската кралица Елизабет II и съпругът й – Единбургският херцог Филип отбелязват платинена годишнина – 70 години от сватбата си.
Това е прецедент в историята на британския престол.
Още през октомври Бъкингамският дворец даде да се разбере, че не се предвиждат никакви публични тържества по повод годишнината.
91-годишната Елизабет и 96-годишният Филип ще останат на днешния ден в замъка Уиндзор. Телевизия „Скай Нюз” обаче съобщи, че все пак ще бъде организирано празнично тържество за най-близките приятели и членове на кралското семейство.
В събота Бъкингамският дворец разпространи официална снимка на 91-годишната кралица и 96-годишният й съпруг във връзка с тяхната „платинена сватба.“
От обкръжението на кралското семейство са категорични, че двойката е еталон за щастлив брак. Бракът на кралицата с херцога на Единбург, подобно на властването , е триумф на стабилността.
И рушат клишето, че при избора на половинка престолонаследниците никога не се водят от повелята на сърцето.
Двойката се радва на 4 деца, осем внуци, 5 правнуци. Още на 13-годишна възраст Елизабет се зарекла, че никога няма да вземе за съпруг друг мъж, освен Филип. Това се случва през 1939 г., когато тя е още принцеса, а той е привлекателен гръцки принц и морски кадет.
Годежът си те обявили през 1947 г.
Всъщност Лилибет, както наричат галено бъдещата кралица, могла да се омъжи още на 17-годишна възраст. Филип, тогава морски офицер, поискал ръката , но родителите на Елизабет Втора решили, че тя още не е готова за брак, и се съгласили с предложението на принца едва 4 години по-късно.
Когато Филип предложил брак – в имението Балморал през 1946 г., Елизабет приела, без да се посъветва с родителите си. Кралят и кралицата, които не харесвали кандидата, настоявали за период на размисъл, но принцесата била непоколебима.
Писмата, писани скоро след сватбата им през 1947 г., са свидетелство за голямата им любов.
„Филип е ангел”, възторжено казва принцеса Елизабет на родителите си.
Преди сватбата Филип се отказва от титлата принц на Гърция и взел фамилията на майка си Маунтбатън. Крал Джордж VI му дал цяла колекция от титли – херцог на Единбург, граф на Марионет и барон Грийнуич. Венчавката на младите влюбени се състояла в Уестминстърското абатство на 20 ноември 1947 г. и се преврнала в символ на връщането към нормалния живот на британското общество в годините след Втората световна война.
Въпреки минусовите температури десетки хиляди поданици стояли пред абатството, за да поздравят бъдещето семейство. На церемонията присъствали 2000 гости, сред които кралете и кралиците на Дания, Югославия, Норвегия, Румъния и шахът на Иран.
Изящната Елизабет вървяла към олтара, облечена във величествена рокля, дело на британския дизайнер сър Норман Хартнел. Дрехата се откроявала с цвят слонова кост, изработена била от копринен сатен, а шлейфът бил дълъг няколко метра.
В ръцете си Лилибет носила красив букет от бели орхидеи, а чакащият я пред олтара Филип бил облечен с военноморската си униформа.
Младоженците получили близо 10 000 поздравителни телеграми и 2500 сватбени подаръка, сред които гоблен от Махатма Ганди, китайски порцеланов сервиз от китайския президент Чан Кай Ши.