Недоволството в Сърбия не стихва и протестите, започнали в края на миналата година след трагедията в Нови Сад, се разрастват въпреки опитите на властта да ги спре с организирането на контрапротести.

Студенти в Белград блокираха за 24 часа пътен възел,

който е част от международния път Е-75, и публикуваха в социалните мрежи подробен план за действията, които ще предприемат.

Блокадата е при квартал „Аутокоманда“ в Белград, разположен непосредствено преди магистралата.

Няма да излезем на магистралата, нито на трамвайните релси. Това е мирен протест“, заявиха студентите и призоваха гражданите да се присъединят към тях.

Полицията охранява блокадата след призив на сръбския президент Александър Вучич да го направи, независимо че според него действията на студентите са незаконни.

В 11:52 ч. местно време – моментът на трагедията в Нови Сад – протестиращите запазиха 15 минути мълчание.

Сръбски студенти протестират и организират блокади в Белград и други градове в страната, след като бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад се срути и уби 15 души на 1 ноември 2024 г.

Граждани в цяла Сърбия спират и запазват мълчание за 15 минути в този час почти всеки ден като част от антиправителствените протести с искане отговорните за трагедията в северния сръбски град да бъдат наказани.

От ситуационния център на Министерството на външните работи (МВнР) съобщиха вчера за предстоящата днес 24 часовата блокада на пътния възел, който е част от международния път Е-75 и предупредиха, че са възможни спонтанни блокади и на други пътни участъци на територията на Сърбия, без предварително уведомление.

Блокадата на пътния възел в белградския квартал идва три дни след призива на студентите за обща стачка, на който се отзоваха десетки хиляди граждани в цялата страна.

В петък, 24 януари, улиците на много сръбски градове бяха изпълнени с хора, а в онлайн пространството се разпространява карта с населените места, очертани в червено, в които е имало протести.

Същевременно нито един от представителните синдикати в страната не се ангажира с официално решение за свикване на обща стачка.

В местните медии специалисти по трудово право спореха възможно ли е изобщо да се стигне до масов отказ от работа според сръбското законодателство, без това да доведе до уволнения и репресии от страната на управляващите и работодателите.

В същия ден вечерта президентът на Сърбия Александър Вучич свика контрамитинг със свои симпатизанти в Ягодина, централна Сърбия, и обяви учредяване на ново надпартийно движение в страната.

Днес в следобедните часове се очаква президентът, премиерът и председателят на сръбската Скупщина да направят общо изявление и да коментират актуалните събития.

Протестиращите са блокирали до момента около 60 университетски факултета из страната, от Ниш на юг до Суботица на север. Те отказват да водят диалог с властта, докато не бъдат изпълнени всички техни искания, свързани с инцидента в Нови Сад.

Студентите поставят под съмнение твърденията на правителството,

че са изпълнили исканията им, особено относно публикуването на документи за ремонта на жп гарата, извършван от китайска фирма, чиято козирка рухна.

Протестите са част от по-широко движение срещу корупцията и авторитаризма под управлението на президента Александър Вучич.

Студентите получават подкрепа от преподаватели, ученици и граждани, а протестите вече обхващат почти три четвърти от университетите в страната. На 22 декември 2024 г. над 100 000 души участваха в демонстрация в Белград, което е най-голямото събиране от 1990 г. насам.

Протестиращите искат не само прозрачност относно ремонта на гарата, но и освобождаване на задържаните протестиращи и увеличаване на финансирането за държавните университети с 20%. Властите обаче отричат да носят вина за инцидента и твърдят, че всички необходими документи са били публикувани

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук