С близо 60% са намалели превишенията, отчитани от станциите за качеството на въздуха в страната за осем години – от 2011 до 2018г.
Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов при откриването на международната конференция за качеството на въздуха – Sofair, организирана в НДК от Столичната община и Съвместния изследователски център на ЕК.
Министърът напомни, че България бе осъдена от Съда на ЕС за проблеми с чистотата на въздуха на 28 града през 2017 г.
От тези градове девет вече покриват нормите и са извън наказателната процедура, а в шест от тях това изпълнение е устойчиво.
„Остават 25% от станциите в национален мащаб, при които данните не отговарят на нормите”, каза Димов и допълни, че в близките години трябва да се подобри ситуацията и при тях.
Министърът коментира и ситуацията в София. По думите му последните три отоплителни сезона няколко от станциите в столичните квартали отчитат драматично подобряване – такива са в районите „Дружба“ и „Младост“, където вече има покриване на нормите; спад е отчетен и в станциите в „Павлово“ и „Хиподрума“.
Според министъра по-специално внимание трябва да се обърне единствено на станцията в „Надежда“, която показва сериозно превишаване през последните три отоплителни сезона.
Нено Димов посочи, че икономическото развитие е пряко свързано с качеството на въздуха.
„Проблемът с качеството на въздуха е проблем на бедността”, каза още Димов .
Той добави, че дори в градове като София той е съсредоточен в квартали, където хората нямат достатъчно добри икономически възможности, и затова приоритетът на правителството за повишаване на доходите е пряко свързан с опазването на околната среда.
Нено Димов обаче забрави да спомене, че за качеството на въздуха са виновни няколко фактора, сред които редовното миене на улиците в града, забраната за горене на нерегламнетирани стоки като дрехи и гуми.