Българското председателството на ЕС не постигна заложените си цели, а беше превърнато в еднопартийно мероприятие, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на отчета на партията за Европредседателството. Червеният лидер подчерта, че то бе съпроводено от 72 различни протеста, които се състояха в рамките на 6 месеца. Според Нинова това само по себе си е своеобразен рекорд в историята на страната ни, а български и чужди фирми се оттеглиха от нашия пазар.
„Председателството на ЕС завърши. От приключването до днес се дадоха много оценки. Управляващите дадоха положителна, други – умерена. Знаете, че приоритети на председателството бяха трите „К“-та – конкурентноспособност, кохезия и консенсус. И по трите не беше постигнат напредък, напротив, проблемите и разделението по тях се задълбочи“, отчете Нинова.
Тя подчерта, че Българското председателство е било добра организация със слабо съдържание, красива, но празна опаковка и коментира, че всичко това е довело до отстъпление на права на европейски граждани. Тя беше категорична, че ЕС никога не е бил толкова разделен, колкото е сега. Лидерът на левицата заяви още, че председателството не е могло да обедини народа и ще породи евроскептицизъм.
Нинова отчете като успех на председателството поставянето на темата за Западните Балкани, но изрази разочарование, че и тук страната ни е отстъпила от позицията си като от декларацията от София за Западните Балкани са отпаднали думите „приобщаване и присъединяване“.
„Оценяваме като положително поставянето на дневен ред на темата Западни Балкани, изтласкването й напред и диалогът с Европа. Декларацията, която се подписа тук трябваше да бъде придружена с пътна карта, конкретни ангажименти и ориентировъчни срокове за реализацията им, а такава карта няма“, коментира тя.
Нинова заяви още, че групата за военни интервенции по инициатива на Франция е още една стъпка към разделението на Европа на няколко скорости.
„По отбрана и сигурност – точно по време на българското председателство се направи един нов формат в Европа, по инициатива на Франция, на 9 държави. Това е инициатива за група за военна интервенция. Нито дума от българското председателство. На какъв критерий се събират тези държави, какво ще правят, защо без България“, попита Нинова.
По думите й девет държави са се събрали а председателят на Европа е мълчал, което е още един аргумент, че противоречията в Европа се задълбочават. Нинова отчете, че по темата „Шенген“ също нямаме напредък. По отношение на европейския социален модел тя заяви, че няма никакъв резултат по социалните права и социалния стълб.
„Социалните права на хората, правото на труд, заплащането на труд, здравеопазване и т.н., по време на българското председателство не са отбелязали нищо съществено. Никакъв резултат по преодоляване на бедността. Не само, че не се гарантира основният принцип на Европа за свободно движение на стоки, хора и услуги, той се е наруши с предложението за пакета „Макрон“, каза още тя.
Като положителен напредък Нинова отбеляза решението да се увеличи финансирането и да се засили ролята на програмата „Еразъм“, която се отнася до образованието на младите хора. Тя отчете това като добър резултат от българското председателство.
Стана ясно още, че партията ще представи своята визия за България на 21 юли.