училищата, бомби

Нова серия бомбени заплахи са отправени в училища в София и Бургас.

Около 10.05 тази сутрин 35 училища в София са получили заплашителния имейл, в който се твърди, че в учебното заведение има поставено взривно устройство. Това съобщи за БНТ началникът на РУО – Ваня Кастрева.

Сред училищата, получили заплахи в София, е и Финансово стопанската гимназия. Някои от учебните заведения, които днес са получили сигнали, все още не са възстановили учебния процес след вчерашната серия заплахи.

В Бургас сигнали за поставени взривни устройства са подадени в две училища – Руската гимназия и ОУ “Александър Георгиев Коджакафалията”.

Заплашителният сигнал в ОУ “Александър Георгиев Коджакафалията” е получен около 8:30 часа. Заместник-директорът на училището е призовал по уредбата всички да напуснат сградата.

Голяма част от раниците и личните вещи на децата са останали вътре, а сградата ще остане запечатана от полицията до утре.

Сигнали за поставени взривни устройства са получени днес в осем ямболски училища. Всички ученици са изведени от сградите, съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова.

„Би могло да има превенция по отношение на по-силно присъствие на полицията. Така ще се създаде усещане, че институцията МВР функционира. Няколко дни да няма учебен процес не стои добре за цялата страна.

Има деца, които плачат.

Те приемат всеки подобен сигнал за истина“, това заяви директорър на столичното 119 училище Диян Стаматов.

„Такива заплахи имат за цел да всеят паника и да проверят реакцията на институциите“, коментира ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров.

„Не бих казал, че има риск за учебния процес. Такива заплахи стават все по-лесни за изпращане. Конкретната ситуация показва нужда от нова практика, които институциите трябва да изградят“, каза още Стаматов.

„Не знаем дали заплахата е истинска или фалшива. Протоколът е ясен, но въпросът е в преценката дали това е истинска заплаха или не“, коментира ректорът на УНСС.

„В конкретната ситуация и да не се предприеме никаква реакция, и да се приеме мигновена, не е много добре регламентирано“, смята Стаматов.

„Директорът или ректорът не може да поеме отговорност и да каже „Аз съм сигурен, че няма взривно устройство“, коментира проф. Димитров.

Петима руски говорещи хакери са заподозрени до момента за лавината от фалшиви

сигнали за бомби в  редица училища,

които вдигнаха цяла България на крак. Службите за сигурност  работят заедно с агенти от САЩ и Англия по локализиране на кибертерористите, пише Телеграф.

Вътрешният министър Иван Демерджиев обяви, че най-вероятно това е хибридна атака, свързана с Русия. От своя страна от посолството на Москва у нас обявиха в профила си във Фейсбук: „Напълно осъждаме гнусните престъпни действия, насочени към сплашване на обществото чрез заплаха за подрастващото поколение. Категорично отхвърляме всякакви необосновани обвинения на страната ни в извършване на подобни информационни атаки. Разчитаме, че в резултат от разследването на сюжета компетентните органи на България ще дадат изчерпателни коментари по забележките за „руската следа“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук