Обобщаваме акцентите от войната в Украйна за изминалото денонощие.
Украйна ще получи мощни американски ракетни системи
Кремъл обвини Вашингтон, че „налива масло в огъня“, след като президентът Джо Байдън обяви, че САЩ ще изпратят модерни ракетни системи в Украйна, за да й помогнат да отблъсне офанзивата на Русия в региона на Донбас.
Залповите ракетни комплекси Himars ще позволят на украинските сили да „поразяват по-прецизно цели на бойното поле от по-голямо разстояние в Украйна“, но не и да атакуват руска територия. От седмици Киев моли за по-модерни оръжия, които да й помогнат да забави напредването на Русия на изток и юг.
Ключов източен град е е на ръба да падне под руски контрол
Украйна е на ръба да загуби контрола над източния град Северодонецк, след като руските сили контролират 70 процента от територията му. Това съобщи губернатора на Луганска област, където се намира Северодонецк.
След като не успяха да превземат Киев и бяха изтласкани от втория по големина град в Украйна Харков, руските сили съсредоточиха голяма част от огневата си мощ върху индустриалния център. Преди войната той беше дом на 100 000 души.
Датчаните гласуват за присъединяване към отбранителната политика на ЕС
Датчаните гласуваха на референдум дали да се присъединят към общата отбранителна политика на ЕС 30 години след като страната-член на НАТО се отказа.
Първите екзитполове показват, че гласоподавателите в традиционно евроскептичната скандинавска страна подкрепят участието във военните мисии и отбранителната политика на ЕС. Гласуването идва след историческите молби на Финландия и Швеция за членство в НАТО.
Още германска военна помощ
Германският канцлер Олаф Шолц анонсира,че Берлин ще изпрати на Украйна система за противовъздушна отбрана, способна да защити „голям град от руски въздушни нападения“. С това Шолц отхвърли обвиненията, че правителството му бавно въоръжава Киев.
Германия ще достави и радарна система за проследяване, способна да засича вражеска артилерия, каза той пред парламента.
Под силен натиск през последните седмици правителството на Шолц се съгласи да изпрати тежки оръжия, включително самоходни гаубици и танкове, в Украйна, като използва източноевропейските страни, за да помогне за доставянето на оръжия до Киев.
Износът на Газпром пада
Руският „Газпром“ твърди, че износът му на газ за страни извън бившия Съветски съюз е намалял с 27,6% на годишна база между януари и май, след като е загубил няколко европейски клиенти.
Москва настоява клиентите от „неприятелски настроени страни“ – включително държави-членки на ЕС – да плащат за своя газ в рубли.
Доставките на природен газ на Полша, България, Финландия и Холандия бяха спрени заради отказ да се съобразят. Дания съобщи, че също е на път да остане без газ.
Украйна към Макрон: Моля, посетете ни
Външният министър на Украйна помоли френския президент Еманюел Макрон да посети страната преди края на юни, когато приключва председателството на Франция на ЕС.
„Би било добре Макрон да дойде по време на френското председателство на ЕС. Най-хубавото би било той да дойде с голяма доставка на оръжие за Украйна“, каза той пред френския новинарски канал LCI.
Британският премиер Борис Джонсън, канадският лидер Джъстин Трюдо, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и множество други високопоставени европейски и американски служители посетиха Киев от началото на април.