Видинският митрополит Даниил е избран за български патриарх и Софийски митрополит от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор.
Новият български патриарх беше избран на балотаж между Врачанския митрополит Григорий и Видинския митрополит Даниил.
За Видинския митрополит Даниил са гласували 69 делегати, за Врачанския митрополит Григорий – 66, има три недействителни бюлетини.
“Със съзнание за собствено недостойнство, вярвам в Божията промисъл и Божията подкрепа. Това бяха първите думи пред журналисти на новия български патриарх – Даниил Видински.
С литийно шествие новоизбраният патриарх излезе от Синодалната палата и стигна до храм-паметник “Александър Невски“. Събралите се миряни по пътя му скандираха “Достоен“ и го аплодираха.
Патриарх Даниил получи инсигниите – знаците на патриаршеското достойнство
Новоизбраният български патриарх Даниил получи инсигниите – знаците, на патриаршеското достойнство, от митрополити от Светия синод на тържествената интронизация в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.
Българският патриарх, в отличие от останалите митрополити от Светия синод на Българската православна църква – Българска патриаршия, които носят енголпие и кръст, носи на гърдите си три отличия за патриаршеското достойнство – св. Кръст, и два енголпиона – с Христос Вседържител и с Пресвета Богородица.
Като предстоятел на поместна православна църква, патриархът е този, който постоянно предстои пред Бога за поверения му народ. Затова и само църковните предстоятели носят три отличия – две енголпия и нагръден кръст.
Енголпията за интронизацията на новоизбрания днес български патрирах са същите, които са връчени на българския патриарх Кирил, който е първият ни патриарх след възстановяването на Българската патриаршия през 1953 г. Те са били изработени от златар, арменец от Пловдив.
Патриарх Даниил получи и зелената патриаршеска мантия, която, като пастирско наметало, напомня, че ролята на архиерея е да води паството си към Царството Божие. Мантията е зелена, за да се отличава от червените мантии на Константинополските патриарси подарявани им от Византийските императори.
Българската зелена патриаршеска мантия е символ на автокефалния статут на Българската църква. Така се знае, че още от ХІ век мантията на Българския архиепископ в Охрид е зелена. А влиянието на БПЦ сред славяните е оказало такава роля, че предстоятелите на всички славяноезични църкви носят зелени мантии – Сръбска, Руска, Полска и Чешка църква, включително и Грузинската. Така зеленото става символ на патриаршеското достойнство в славяноезичните църкви.
В деня на интронизацията, новоизбраният български патриарх е със зелен епатрихил и омофор. Патриарх Даниил получи също бялата епанокалимавка и патриаршеският жезъл.
Новоизбраният български патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит, отправи молитва и благослови българския народ.
Кой е новият патриарх?
Митрополит Даниил (Атанас Трендафилов Николов) е роден на 2 март 1972 г. в Смолян.
На 20 юни на свое заседание, в пълен състав и с избор с тайно гласоподаване, Светият синод на БПЦ-БП избра тримата епархийски митрополити като достойни кандидати да заемат патриаршеския престол. Това са Врачанският митрополит Григорий, който получи тогава 11 гласа на първия тур, Видинският митрополит Даниил с девет гласа след 32-рия тур и Ловчанският митрополит Гавриил с девет гласа на 42-рия тур.
Видинският митрополит Даниил завършва основното и средното си образование в родния си град.
През 1996 г. записва и учи „Английска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.
През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. великомъченик Георги“ под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 7 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 21 юли 2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир „Рождество Богородично“. На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.
На 1 юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.
По решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато канонично е избран за Видински митрополит.
Още новини от деня – четете тук