Председателят на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Джани Питела изпрати писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, в което призовава за незабавно приемане на България и Румъния в Шенген.
Крайно време е да се престане с отношението към българите и румънците като към втора класа европейски граждани, добавя Питела. Той настоява Туск да предприеме без забавяне необходимите стъпки.
Само преди ден за бързото приемането на България и Румъния в Шенген настоя и еврокомисарят по вътрешните работи Димитрис Аврамопулос . Той се аргументира, че това е необходимо от гледна точна на сигурността.
Шенгенското пространство е едно от основните постижения на ЕС и ние сме твърдо решени да го защитим, съхраним и укрепим. В общо пространство без гранични проверки съществуват общи заплахи за сигурността. Затова трябва да направим всичко възможно, за да запазим крехкото равновесие между свободното движение и сигурността, каза Аврамопулос.
Аврамопулос поясни, че целта може да се постигне чрез съгласувана и единна шенгенска правна рамка, която включва Румъния и България.
Европейската комисия подкрепя Съвета на ЕС да вземе скоро решение за приемането в Шенген на България и Румъния.
„За да могат държавите от ЕС да се противопоставят на заплахите заедно, крайно време е България и Румъния да се присъединят към Шенген. Съветът следва да вземе решението за одобряване на тяхното присъединяване и за премахване на проверките по вътрешните граници между тези две държави и техните съседи от ЕС. България и Румъния са доказали способността си да защитават външните граници на ЕС и затова следва да станат станат част от Шенген”, гласи позицията на Комисията.
Припомняме, че по време на годишната си реч за състоянието на ЕС председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер също се обяви за това държавите членки незабавно да отворят вратите на Шенген за България и Румъния. В определената от анализаторите като историческа реч, Юнкер каза, че за да се засилят външните граници на ЕС, Шенген трябва да се отвори за България и Румъния незабавно.
Европейски институции и лидери периодично призовават за приемането на двете страни в Шенген, тъй като те са изпълнили техническите условия за членство от вече 5 години, но отделни държави продължават да търсят причини да не гласуват за присъединяването на България и Румъния в Шенген заради „продължаващи проблеми с борбата с корупцията и организираната престъпност“.