Както е традиция всяка година, днес Виенската филхармония радва своите почитатели с програма, вдъхновена от наследството на династията Щраус и техните съвременници. Новогодишните концерти, провеждащи се в залата „Музикферайн“ във Виена, привлекат огромен интерес както в страната, така и на международно ниво, благодарение на телевизионните предавания, които предлагат на зрителите възможността да се насладят на класическата виенска музика. Австрийската телевизия и радио ОРФ ще излъчат концерта за 67-и път, използвайки 14 камери, които ще предават на почти 100 държави по целия свят.
Тази година програмата ще отдаде специално внимание на Йохан Щраус-син, в чест на неговия 200-годишен юбилей, който ще се отбележи през 2025 година. В нея са включени осем произведения, създадени от Краля на валса, без да се брои традиционният бис „На хубавия син Дунав“. Концертът ще включва и творби на Йохан Щраус-баща, а също и на Едуард Щраус.
По-малко известни, но не по-малко атрактивни музикални произведения също ще бъдат представени във втората част на концерта. „Валсът на Фердинанд“, композиция от съвременничката на Щраус Констанце Гайгер (1835-1890), е първото произведение, написано от жена, което ще бъде изпълнено по време на Новогодишния концерт на 1 януари. Диригентът Рикардо Мути, който за седми път дирижира новогодишния концерт, заяви на пресконференцията, че е избрал това произведение заради високото му качество. „Не се ръководя от това дали авторът е мъж или жена, а от стойността на музиката“. Желанието на 83-годишния диригент е с този концерт от Виена да предаде послание за мир в света.
Танцьорите от Виенския държавен балет отново ще играят важна роля в Новогодишния концерт. Костюмите за танцовите изпълнения са проектирани от англо-ирландския дизайнер Патрик Кинмонт. Новите балетни интермедии, създадени от британската танцьорка Кати Марстън, които ще съпровождат някои от произведенията, също ще почетат юбилея на Йохан Щраус-син. Танците ще се проведат пред стар локомотив, експонат в Техническия музей, и в легендарния Зюдбанхотел в курорта Семеринг, където през 19-ти век се събирали европейския елит и аристокрацията.
Филмът по време на антракта „2025 – една Щраусова одисея“ също отдава почит на Йохан Щраус-син, но от „неземна“ перспектива. Във филма участва Томас Щраус, пра-пра-племенник на Йохан Щраус-син, който като единствен член на екипажа на космическия кораб е вдъхновен да разследва музиката на своя знаменит предшественик в течение на самотно пътешествие през времето и пространството.