С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС Десислава Атанасова беше освободена като народен представител. Един от депутатите на ПП-ДБ гласува против. В петък Атанасова беше избрана за конституционен съдия от квотата на Народното събрание.
Против освобождаването гласуваха от БСП и „Има такъв народ“. „Възраждане“ не гласуваха.
Атанасова беше лидер на парламентарната група на ГЕРБ-СДС в 5 поредни Народни събрания – 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото и доскоро в 49-ото Народно събрание. Сега овакантеният ѝ пост се заема от Бойко Борисов.
Миналата седмица парламентът избра Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за членове на Конституционния съд от квотата на парламента. Двамата трябва да положат клетва на 26 януари. Номинацията на Десислава Атанасова бе обявена от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Според страницата на парламента в 49-ото НС Десислава Атанасова е председател на парламентарната група от 12 април 2023г. до 23 януари 2024 г.
Вчера президентът Румен Радев сезира Конституционния съд срещу избора на нови съдии и призовава да не се пристъпва към клетва преди произнасянето му. Решението му бе коментирано от парламентарно представените политически сили.
От ГЕРБ-СДС призоваха да не се оказва натиск върху независимия Конституционен съд. Депутатът от ГЕРБ-СДС и член на правната комисия към Народното събрание (НС) Рая Назарян припомни, че процедурата, проведена от парламента по избор на конституционни съдии, е публична, докато назначаваните от президента конституционни съдии, се прави еднолично.
Атанас Атанасов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ коментира, че президентът има право да сезира КС. Той определи като недопустими действията на държавния глава, свързани с апела му, да не се пристъпва към полагането на клетва на новоназначените конституционни съдии.
Апел към президента Радев да не присъства на клетвата отправи председателят на „БСП за България“ Корнелия Нинова. Вчера те определиха като „правилни“ действията на президента Радев.
Тази сутрин БСП, ИТН и „Възраждане“ обявиха на брифинг, че ще внесат обща жалба до КС заради двете решения за избор на новите конституционни съдии.
Предварителният дневен ред на парламента предвижда още на второ гласуване да бъде разгледан Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавната финансова инспекция. Очаква се парламентът да разгледа и годишните отчети за дейността на Българската телеграфна агенция, включващи и финансови отчети за 2020 г., 2021 г. и 2022 г.
Още новини от деня – четете тук