Парламентът прие на второ четене промените на Закона за енергетиката, които предвиждат либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители.
Измененията предвиждат Националната електрическа компания (НЕК) от 1 юли 2024 г. да престане да бъде обществен доставчик и да се премахнат квотите на производители за регулирания пазар. Регулираните цени за крайните битови потребители ще се прилагат до 31 декември 2025 г. Предвидена е възможност за компенсиране на битовите клиенти за разходите за закупуване на електрическа енергия в рамките на регулаторния процес за периода до 2026 г.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще определя компонента от регулираната цена на крайния снабдител във връзка със снабдяването с електрическа енергия на битови крайни клиенти, както и ще определя ежемесечно компенсация за покриване на част от разходите на битови крайни клиенти за закупена електрическа енергия от краен снабдител по регулирани цени.
Компенсацията се определя като разлика между постигнатата средно претеглена цена на пазарен сегмент ден напред, относима към съответния краен снабдител за съответния месец и определената със Закона за държавния бюджет за съответната година и/или програма, приета от Министерския съвет базова стойност на електрическа енергия на 1 MWh, която битовият краен клиент следва да заплаща за съответния регулаторен период. Компенсацията може да бъде за цялото или за част от закупеното количество електрическа енергия от битовите крайни клиенти. Размерът на компенсацията може да бъде диференциран според количеството на закупената електрическа енергия, записаха депутатите.
Въведено е и понятие за „уязвим клиент за снабдяване с електрическа енергия“. Според промените в Закона за енергетиката това е битов клиент, който купува електрическа енергия за битовите нужди на домакинство, на което той е член, и той и/или друг член на домакинството е в критична зависимост от електрическо оборудване, поради възраст и/или здравословно състояние и/или получава месечни социални помощи и/или целева помощ за отопление съгласно Закона за социалното подпомагане.
В срок до 31 май 2024 г. Комисията за енергийно и водно регулиране и Министерството на енергетиката провеждат информационни и разяснителни кампании за битовите крайни клиенти, относно ползите от либерализацията на пазара, възможностите за избор на краен доставчик и възможностите за компенсиране на цените на битовите крайни клиенти.
В срок до 30 юни 2024 г. крайните снабдители сключват договор за компенсиране с Фонд „Сигурност на електроенергийната система”, записаха още депутатите.
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
С оглед възможността бързо да се предотврати нарушение или да се отстранят последици от такова, сигналът следва да се подава приоритетно чрез вътрешен канал за сигнали, освен ако за лицето, което сигнализира, има риск от ответни, дискриминационни действия, предвиждат измененията. Предоставя се правото на сигнализиращите лица да избират метода и каналите за докладване на сигнала, записа Народното събрание. Предвижда се и възможност за външен канал. Националният орган за външно подаване на сигнали и за защита на лицата е Комисията за защита на личните данни.
Задължените субекти с общ брой от 50 до 249 работници или служители могат да споделят ресурси за получаването на сигнали и за предприемане на последващи действия по тях, предвиди парламентът. Това не засяга задълженията по този закон те да опазват поверителността, да дават обратна информация и да вземат мерки срещу нарушението, за което е подаден сигнал.
Защита се предоставя на сигнализиращо лице от момента на подаването на сигнала или публичното оповестяване на информация за нарушение. В случай че бъдат предприети ответни мерки срещу лице във връзка с подадения сигнал, компетентните органи предприемат коригиращи мерки.
Предлагат се мерки за обезпечаване на правната защита на лицето, подало сигнал, и пълно обезщетение за вредите, понесени от него, като например действия за възстановяване на работа след уволнение, възстановяване на отменено разрешително, лиценз или договор. Със законодателната инициатива се прецизират и административнонаказателните разпоредби.
Предвижда се правата и задълженията за работниците, служителите и работодателите по закона да не засегнат правото им да се консултират с представителни или синдикални организации, както и правото им да сключват колективни трудови договори.
Урежда се задължението за изпращане на потвърждение за получения сигнал до сигнализиращото лице в седемдневен срок от получаването му и се регламентира своевременното предаване на информацията до съответните компетентни институции, се посочва в доклада на комисията по правни въпроси.
Още новини от деня – четете тук