Проверка на идентични продукти, продавани на нашия и западноевропейския пазар, показала при отделни стоки над 20% разлики в описаното на етикетите съдържание на някои стоки, и над 40% по-високи цени при нас, съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов в понеделник. Изследването е на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), проведено от 22 февруари до 20 април тази година.
Анализите са продължение на предишните за качеството и двойния стандарт при храните на европейския пазар. В изследването на ведомството са включени 53 хранителни продукта от 11 групи храни, направени са 106 проби. Сравнявани са продукти, продавани у нас, в Германия, Австрия, Италия и Чехия.
„Чехия е една от страните, които също се оплакват от различни стандарти, но изследването установява, че имаме по-лоши храни и от чешките“, каза министърът пред бТВ в понеделник.
При 40 от инспектираните продукти е установена идентична информация на етикетите, но при 13 от тях, или 25%, има различия в състава и хранителната стойност. Това са мляко за малки деца, моцарела. При безалкохолни напитки със съдържание на портокал, произвеждани от една и съща фирма например, най-ниско е съдържанието на плод у нас, както и в Унгария. В половината държави напитки се правят със захар, а в другите, вкл. у нас – със заместител. Има и разлика в газираността.
Различия има и при сладкарските, тестените, шоколадовите продукти, зеленчуковия бульон, сочи изследването. Вкусови разлики са установени при пет продукта – моцарела, безалкохолни, шоколад.
Физикохимични разлики има само при един продукт – адаптирано мляко за малки деца. У нас то е с по-високо съдържание на растителни мазнини, но с по-ниско съдържание на макроелементи и витамини.
При 22 продукта, или 42%, цените у нас са по-високи, показва още проверката, каза Порожанов, като уточни, че говори за нетни цени, абстрахирайки се от ДДС.
Най-фрапиращият случай е паста, която у нас е със 166% по-скъпа отколкото в Италия. При детските храни, пюре от зеленчуци в Германия е с над 40% по-евтино, отколкото в България. Резултатите от това изследване процентово са аналогични на данните от предишното, посочи министърът.