„Движение Да, България!”, ДСБ, „Зелените“, ДЕОС и БЗНС внесоха обединен иск до президента за налагане на вето върху Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за околната среда.
Измененията в тези важни закони бяха гласувани по извънреден дневен ред, в съкратени срокове и без време за дебати в дните преди парламентът да излезе във ваканция.
Мотивите на организациите са, че спешно и тихо приетите законодателни промени нарушават правата на българските граждани и са отстъпление от базисни конституционни принципи, не са реформа, а стъпка назад с десетилетия в съдебната реформа.
Ако президентът не наложи вето, което той трябва да направи до следващия четвъртък-петък, когато изтича двуседмичният срок от приемане на законите, отново заедно същите партии ще се обърнат към Конституционния съд, след това до омбудсмана и до Висшия адвокатски съвет.
От името на „Да, България!“ Атанас Славов, доктор по конституционно право в СУ, обясни, че приетите от парламента промени в трите закона в последната седмица преди лятната отпуска на депутатите, целят да заменят независимостта на съдебната власт и правовата държава и по-точно:
Законът за съдебната власт поставя под прокурорски контрол съдиите, също има опит на практика да се наложи контрол върху независимия съд, както и се налага невъзможността магистрати да членуват в сдружения и организации. С приемането на тези закони са нарушени и законодателни процедури, промените бяха внесени в последната секунда, отвъд срокове, законите нямат обществено обсъждане нито оценка на въздействие. Съдебна реформа няма, това, което се прави сега е дори връщане назад – десетилетия назад.
Емил Георгиев от партия ДЕОС уточни в свой коментар, че чрез промените в Наказателно-процесуалния кодекс на Специализирания съд се дават допълнителни правомощия, които следват българската поговорка „Както си постелите, така и ще спите“. Властимащите, подчертава юристът, сега си постилат добре, за да спят добре. Ако някой иска да им посегне в бъдеще, това ще трябва да стане в специализирания съд, където делата срещу тях ще се гледат от проверени съдии. Всичко е направено за наши хора“, обясни той.
Вносителите обръщат внимание, че новите текстове в Закона за съдебната власт разчистват пътя на нова съдебна номенклатура, създавана да осигури безнаказаност на сега управляващите.
Зелените протестират промените в Закона за опазване на околната среда, защото по предложение на ГЕРБ екооценката на национални обекти при ОВОС вече ще е само на една съдебна инстанция. „Това е опит на управляващите за безнаказаност от прокурор“, обясниха те.
Промените в еконормативната уредба предвиждат да се премахне втората съдебна инстанция по делата за обжалване на одобряване на оценка за въздействието върху околната среда на т.нар. обекти от национално значение.
В тази категория влизат строителството на автомагистрала „Струма” през Кресненското дефиле и инвестиционните намерения за ново строителство над Банско в Национален парк „Пирин”. Новият план за управление на Пирин дава възможности за сеч на 60% върху територията на националния парк и на строежи върху 12.5 пъти повече площ от разрешеното сега.
Отделно и 10 граждански организации внесоха искане към президента Румен Радев да наложи вето върху същите закони – сред тях са Инициатива „Правосъдие за всеки“ и Граждански блок.
Искаме вето на скандалните промени в Закона за съдебната власт и НПК, които директно посягат на независимостта в работата на съдиите, създават „специални“ правила за „специални дела“ (като при извънреден трибунал) и нарушават Конституцията и редица международни актове, по които България е страна, пише в мотивите на гражданските организации.
Според тях промените създават и привилегии за „послушковците на статуквото във ВСС, които на изпроводяк да си се самоназначат по върховете на съдебната власт – където си харесат“.
Преди два дни още 27 неправителствени организации настояха с документ – искане за президентско вето неконституционните и противозаконни нормативни актове да бъдат блокирани.
НПО експертите обявиха, че промените в екозакона ще отслабят съдебния контрол върху законосъобразността на мегапроектите в областта на преноса на газ и нефт, автомагистралите, ТЕЦ-овете и ядрената енергетика.