Логиката на настоящия политически процес:
ПП-ДБ смятат, че е нормално в парламента да има същото разбирателство с ГЕРБ, както и в правителството. В което влязоха, ако не кадри на ГЕРБ, то министри и зам министри, съгласувани с ГЕРБ, за да мине в зала.
Под предлог, че няма официална коалиция, ББ предпочита в парламента мнозинство с ПП-ДБ само за геополитическите гласувания, но по всички други – мнозинството с ДПС се подсигурява от Възраждане.
Дали само липсата на коалиция е причината за това поведение на ББ, което – ако тя се случи – то ще се промени?
Според мен – има две съвсем други причини, една конкретна и една принципна, заради които няма да се промени нагласата му да не прави мнозинства с ПП-ДБ.
Конкретната причина е изборът на новия състав на ВСС или неговата прокурорска квота – след конституционните промени – която ще избере нов главен прокурор.
Понеже ПП-ДБ не може, но ДПС може да играе с ГЕРБ
за назначаване на главен прокурор, който да си затвори очите за Барселона, а вероятно и други дела – то ББ е силно зависим от ДПС поне до момента, когато заплахата срещу него не отпадне. Понеже с ДПС няма мнозинство, тук влиза вече патерицата “Възраждане”, която пък ще се оправдава, че така пречи на …американското посолство.
Втората, принципна причина е породата на кадровите назначения в регулаторите – на практика чрез тях функционира по демократичен или авторитарен начин цялата държава.
Както казва нобеловият лауреат по икономика Дъглас Норт, има формални (закони, постановления, наредби и пр.) и неформални (манталитет, обичаи, традиции, навици) институции.
За да работят ефективно е нужна хармония
и липса на конфликт между формални и неформални институции. Именно поради сблъсъка между европейските формални и евразийските неформални институции – имаме тази тяхна неефективност през почти целия преход, с малки изключения.
Казано простичко – няма как европейските институции да работят, управлявани от хора с евразийски или ориенталски манталитет в тях. Каквито са, примерно, калинките, бутоните и бушоните.
Да, но именно само такива назначения поддържат виталността на партиите на статуквото. На тях не им трябват независими и подготвени професионалисти – каквито пък ПП-ДБ иска да назначи.
Затова съм скептик, че ГЕРБ ще желае да прави самостоятелно мнозинство с ПП-ДБ за назначенията в регулаторите, за които е достатъчно обикновено мнозинство.
А дори и да иска – ДПС знае как да извива ръце, когато на ГЕРБ ще им трябват техните гласове за ВСС и прокуратурата. Същото ще бъде и за службите. Все пак имат едно и също политическо ДНК – на корупционна България.
Сега разбирате и защо ББ все няма време да се среща с ПП-ДБ за преговори по темата.
Виждате и сагата с вероятно последния мохикан- професионалист в регулаторите – дълбоко уважавания шеф на Сметната палата Цветан Цветков. Той не може още да се върне на работа, въпреки решение на КС за
незаконното му освобождаване от ГЕРБ и ДПС
в парламента – заради отказа му да разследва даренията на служители на Нексо (защото става дума за физически лица от частна фирма) за ДБ!
В тази ситуация ПП-ДБ трябва да имат собствена стратегия как да накарат ГЕРБ да се съобразява с тях. Имат почти цялата изпълнителна власт, т.е източници на информация, която да използват в свой интерес. Имат и Мария Габриел и ЕНП, които трябва да са наясно с делата на ББ и заплахата за кабинета, останал без мнозинство в парламента.
ББ трябва да бъде изправен пред дилема, при която най-много ще загуби от падане на кабинета преди Габриел да стане премиер.
Както беше при избора на кабинета Денков. Тогава става отстъпчив и … евроатлантик.
Коментарът е публикуван във фейсбук профила на автора. Заглавието е на ДЕБАТИ. БГ.