На 12 декември не виждам причини да не получим единодушно решение от страните членки за присъединяване към сухопътния Шенген от 1 януари. Това заяви пред медиите в кулоарите на Европейския парламент в Страсбург евродепутатът от ГЕРБ-СДС/ЕНП Емил Радев.
Отговаряйки на въпрос относно възможността резултатите от президентските избори в Румъния, и по-конкретно балотажът на 8 декември, да повлияят на заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 12 декември, политикът коментира, че всичко може да бъде фактор.
“Не съм особено удовлетворен от преждевременното оповестяване на резултатите от румънските власти. Обикновено подобни действия не са в полза на вземането на решения. Въпреки всичко, румънският премиер се похвали, че резултатите от изборите, проведени в неделя, са предизвестени”, отбеляза Емил Радев. Той добави, че това не би трябвало да окаже решаващо влияние за окончателното решение, тъй като Австрия вече е помолила за ясно становище.
“Парламентарните избори в Румъния са значими, но основополагающи са мерките, договорени от министрите на вътрешните работи. Надявам се политическата атмосфера този път да не предизвика негативна реакция в Нидерландия и Австрия относно приемането на България и Румъния. Ситуацията е тежка, тъй като крайнодесни партии в тези държави имат силно влияние и често се използват популистки настроения по въпросите на миграцията. Не трябва да допускаме популизмът да надделее”, акцентира българският евродепутат.
Според него България е чакала твърде дълго за пълноправно членство в Шенгенската зона.
“По отношение на дискриминационното отношение, на което сме подложени, бизнесът губи стотици милиони евро годишно. Чакаме на вътрешните граници на Европа, а нашият туризъм и логистика страдат. Ние сме изпълнили всички изисквания и не трябва да бъдем заложници на вътрешнополитическите конфликти на определени държави членки, като Австрия и Нидерландия. С изборите там вече приключиха и е време да се вземе проевропейското решение за присъединяване на България и Румъния в Шенген“, посочи Емил Радев.
Той уточни, че поради отсъствието ни от Шенген, само транспортният бизнес носи загуби между 250 и 500 милиона евро всяка година.
“Ако вземем предвид колко поскъпват стоките заради забавянията на границите, ако анализираме колко загуби търпи българският туризъм заради липсата на свободно движение, както и забавянето на румънските туристи по време на летния сезон на Дунав мост, можем да изчислим загубите. Например, ако помислим за времето, което българите чакат на границата с Гърция през лятото, всичко това се натрупва до стотици милиони или дори до един милиард годишно. Присъединяването ни в Шенген би донесло множество ползи за българската икономика”, увери евродепутатът.
Според него България получава пълна подкрепа от Европейската комисия.
“Надявам се новата Европейска комисия да осигури подкрепа за свободното движение в Шенген. Трябва да действаме. За съжаление, вътрешната политическа ситуация в България не благоприятства положителния напредък. Знаем, че нашият проблем е в Съвета. Нуждаем се от силен мандат за България”, добави Емил Радев.