ОБНОВЕНА Беше немислимо и недопустимо „швейцарското правило" за пенсиите да бъде нарушавано, смята министър Борислав Гуцанов

Министър Борислав Гуцанов изрази мнението, че „швейцарското правило“ за пенсиите не може да бъде нарушавано, и добави, че то е в сила в България вече 20 години. Това той обяви пред журналистите преди заседанието на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ).

Вчера Министерството на финансите оповести законопроекта за бюджета на Република България за 2025 г., както и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.

Наблюдават се две предложения за увеличаване на пенсиите – едното е за почти милион пенсионери с по-ниски пенсии, на които да се приложи „швейцарското правило“, а за останалите ръстът да надминава инфлацията, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов тази сутрин. По-късно вицепремиерът Атанас Зафиров съобщи, че след разговор с Бойко Борисов е постигнато съгласие НОИ да разгледа всички опции за преизчисляване на пенсиите и след анализа правителството да вземе най-доброто решение, съобразено с нуждите на държавата.

Деница Сачева от ГЕРБ обяви, че след консултации в рамките на Съвета за съвместно управление, бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет в Народното събрание, е с прогнозирано увеличение на пенсиите от 1 юли, при прилагане на “швейцарското правило” за всички пенсионери.

Борислав Гуцанов сподели, че вчерашните разговори са били трудни. Най-уязвимата част от обществото – пенсионерите, щяха да получат повишение от 5 % вместо 8,6 %. Въпреки трудностите, колегите и партньорите проявиха разбирателство и днес се стигна до общо мнение. Министърът посочи, че ще гласува „против“ в Надзорния съвет на НОИ.

Той подчерта, че наследството е изключително тежко и е важно да се избегнат сътресения в социалната сфера. Според него пенсионерите няма да бъдат лишени и средства ще бъдат намерени, като вероятно в Министерския съвет в близките дни ще се обсъди бюджета и разместванията. Гуцанов заяви, че „швейцарското правило“ ще се приложи за всички, както е предвидено, и добави, че разликата в разходите между 5 % и 8,6 % достига 417 млн. лв.

Мария Минчева от Българска стопанска камара, която е и председател на Надзорния съвет, отбеляза, че трябва да оценим ситуацията, тъй като недостигът на приходи ще повлияе на всички. Тя изрази мнение, че е необходим системен подход, който да включва дългосрочна перспектива за допълнителното пенсионно осигуряване и стабилност.

Тя добави, че ще гласува „за“, за да се осигури изплащането на пенсиите в техния текущ размер, тъй като не се предвиждат непредвидени разходи и е необходимо да се създаде предсказуемост за гражданите.

Ася Гонева от Конфедерацията на независимите синдикати в България подчерта, че целта не е просто да се компенсира инфлацията, а да се поддържа покупателната способност, като се включва и част от “общественото богатство”. Тя изрази несъгласие с предложените бюджетни мерки.

Президентът на Конфедерацията на труда „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че „швейцарското правило“ трябва да бъде отменено и увеличението на пенсиите трябва да се базира само на ръста на осигурителния доход, добавяйки, че ще гласуват против планираното увеличение на заплатите в НОИ. Манолов също така изтъкна, че предложението не е реалистично.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук