Комисията по конституционни и правни въпроси одобри на второ четене част от промените в проекта за нов закон за съдебната власт. Единодушно беше приет текст в преходните и заключителни разпоредби, който предвижда спиране на процеса по избор на главен прокурор.
Уточнява се, че „всички започнати процедури по член 173, алинея 1, които не са завършени с указ на президента преди обнародването на този закон, ще бъдат прекратени.“
Беше също така одобрен текст от преходните разпоредби, който задължава Народното събрание и съдебните органи в срок от шест месеца след влизането в сила на закона да започнат нова процедура за избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Очаква се на утрешното заседание в пленарната зала народните представители да гласуват законопроекта.
Председаващата заседанието Мая Димитрова от „БСП – Обединена левица“ сподели пред медиите, че законопроектът вероятно ще бъде разгледан на утрешното заседание на парламента. Тя заяви, че е необходимо правомощията на настоящия главен прокурор (бел.ред. Борислав Сарафов) да бъдат прекратени и новият избор да се проведе прозрачно.
Според думите на Димитрова, ако се вземе предвид общественото мнение и волята на депутатите, Висшият съдебен съвет не трябва да продължава процедурата по избор на главен прокурор.
На запитване за това дали приетият текст се счита за намеса в работата на съдебната власт, Димитрова отбеляза, че въпреки че законът го позволява, като морално задължение е ненужно да се провежда процедура с изтекъл мандат на членовете на ВСС.
Петър Петров от „Възраждане“ коментира, че почти нито едно от предложенията за спиране на процедурата по избор на главен прокурор не е било прието. Той добави, че единственият текст, който подкрепя основната идея на законопроекта, е, че веднъж започналите процедури, които не са приключили с указ на президента, ще бъдат прекратени.
Петров също коментира, че гласуването в комисията е резултат от политическите договорки между правителствата на ГЕРБ, БСП и „ДПС – Ново начало“. Той предвиди, че на утрешното заседание е възможно да има депутати, които да отсъстват и да повлияят на кворума или гласуването.
Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) подчерта, че комисията е подкрепила спирането на процедурата по избор на главен прокурор, но не е одобрила предложения, гарантиращи мандатност на органите, оставяйки Сарафов временно в длъжност. Тя добави, че предстои обсъждане в пленарната зала, която ще вземе окончателно решение, след което президентът ще решава как да упражни своите правомощия.
На въпрос относно възможността за прекратяване на процедурата като намеса в работата на съдебната власт, Йорданова отбеляза, че в предложените промени се предвиждат нови правила за избор на кандидати, което е стандартна законодателна практика.
По време на дебатите в комисията депутатите решиха да отстранят текстовете относно командироването на магистрати, тъй като този въпрос вече е разгледан в друг законопроект.
Два от основните текста по законопроекта не бяха одобрени. Първият касае възможността Пленумът на ВСС да провежда процедури за избор на главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС само в рамките на мандатите, за които са избрани. Вторият текст касае продължаването на процедурите, ако президентът откаже да подпише указ.
БТА напомня, че на 8 януари депутатите приеха на първо четене три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които след това бяха обединени в един. Проектите на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Има такъв народ“ (ИТН) бяха одобрени единодушно с 222 гласа „за“. Проектът на „Възраждане“ получи 193 гласа „за“, 28 „против“ и 0 „въздържал се“. Против измененията на „Възраждане“ гласуваха депутатите от „ДПС-Ново начало“.
Също така, на 16 януари е насрочено Пленумът на ВСС да приключи процедурата за избор на главен прокурор, единственият кандидат за което е Борислав Сарафов.