ОБНОВЕНА В Министерството на енергетиката няма постъпило официално искане, свързано със заявен инвеститорски интерес към активите на „Лукойл България“, каза министър Жечо Станков

Министър Жечо Станков обяви по време на предаването „Защо, г-н министър“ на bTV, че в Министерството на енергетиката не е постъпило официално искане, свързано с инвеститорския интерес към активите на „Лукойл България“.

Според него, досегашните кореспонденции преди всичко произтичат от усилената комуникация, която е водил с водещи глобални компании през последните три седмици, за доставка на готови рафинирани продукти, като дизел и бензин. Целта е да се осигурят доставки в случай, че рафинерията бъде затворена. Поясни, че са достигнали заявки от големи компании, проявяващи интерес за доставка на суров петрол в България, които той передава на специалния управител.

Министърът подчерта, че един от основните приоритети в работата му е гарантиране на енергийната сигурност на страната и постигане на дерогация, такова, каквото е било постигнато от Обединеното кралство и САЩ.

За да получим лицензия, трябваше да демонстрираме ангажименти от санкциониращите държави, че средства от дъщерни компании на санкционираната „Лукойл“ няма да бъдат пренасяни в България. Това, по думите му, е свързано с ново законодателство, разработено от Народното събрание.

В предложеното законодателство са предвидени различни мерки, включително особеният управител, който сега действа като собственик на акциите, гарантира, че всички плащания и управление ще са в съответствие с наложените санкции, отбеляза Станков.

Той добави, че в закона е предвидено и възможност за придобиване на рафинерията, но това не може да бъде решение само на особения управител, тъй като е необходимо одобрение от Министерски съвет.

На въпрос за евентуалното поскъпване на горивата, министър Станков категоризира, че всичко зависи от геополитическата ситуация, анализирайки, че пазарите на нефт и природен газ силно се влияят от военни конфликти. Затова е трудно да се прогнозира как ще се отразят пазарите през следващите месеци.

Той подчерта важността на гарантиране на най-добрите цени за държавата, производител на готови нефтени продукти. Относно приетата забрана на парламента за износ на дизел и авиационно гориво, министърът заяви, че това е важна стъпка, особено докато страната все още не е получила дерогации, но в близките седмици е необходимо да се премахне.

Отмяната на забраната би могла да доведе до допълнителни постъпления в бюджета, тъй като в момента рафинерията работи на минимален капацитет, с основната цел да задоволи вътрешните нужди, обработвайки около 10 000 тона на ден, допълни Станков. Относно запитването дали бюджетът губи от това, министърът потвърди, че приоритет е енергийната сигурност над бюджета. „Може да се нарече егоистично, Но за мен българските граждани и бизнеси трябва да са сигурни, че ще имат достатъчно горива на разумни цени“, подчерта той.

На въпрос относно формулата за сградна инсталация, Жечо Станков увери, че ще се работи с неговия екип и заинтересованите страни, за да се намери най-добрият начин за определяне на сметките за отопление, така че те да останат справедливи за домакинствата в България.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук