Обработените камиони след възстановяването на трафика през "Капитан Андреево" са 870, съобщиха от Агенция "Митници"

След възобновяването на тежкотоварния трафик през Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“, вече са обработени 870 камиона, съобщава Регионалният пресцентър на Агенция „Митници“ в Свиленград. До 8:00 часа 310 камиона са напуснали страната, докато 560 са влезли.

Движението между България и Турция беше възстановено в 0:50 часа, а около 6:00 часа сутринта броят на преминалите камиони достигна 230 на изход и 505 на вход. Напрежението по границата се увеличи, след като Турция временно прекрати обработката на товарни автомобили на 16 ноември в 21:00 часа поради въвеждането на петата фаза на система за транзит NCTS.

Тази ситуация доведе до образуването на дълги опашки от камиони на двете страни на границата. Според информация от областния управител на Хасково, Мехмед Атаман, опашката по магистрала „Марица“ е била близо 40 километра снощи.

От митниците също така предупредиха, че поради новата система е възможно да възникнат забавяния при обработката на определени видове търговски превози. Леки автомобили и автобуси обаче не са засегнати от ограниченията.

Тази сутрин областният управител на Хасково съобщи за БТА, че се обсъждат мерки за осигуряване на вода за шофьорите, които чакат дълго, както и поставяне на химически toilettes в подходящи места. Според информация от пътуващи, опашката остава около 30 километра.

От Агенция „Митници“ допълниха, че на другия засегнат ГКПП – „Лесово“, от възстановяването на трафика до момента са преминали 226 тежки автомобила на вход и 260 на изход, също към 8:00 часа тази сутрин. В съобщението се отбелязва още, че нашата митница внедри българската версия на транзитната система, фаза 5, заедно с нова система за износ, още през август 2023 г. без проблеми при обработката на товарни автомобили.

НCTS е една от водещите митнически информационни системи на Европейския съюз и в момента обединява 36 държави, включая Турция. Чрез обмен на електронни съобщения NCTS и неговите национални приложения осигуряват движението на стоки под режим „транзит“, т.е. с обезпечени митнически и данъчни задължения и с ясни маршрути и определени точки на преминаване. Очаква се фаза 5 на NCTS да бъде внедрена във всички държави до края на 2024 г., добавиха от Агенция „Митници“.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук