Лидерите на страните от Г-7 се договориха за общи мерки за борба с тероризма и подписаха декларация за това, предаде ДПА.

На срещата като важен приоритет в борбата с тероризма беше посочена сигурността в киберпространството.

Според подписаното споразумение на технологичните гиганти ще бъде оказан натиск да следят и премахват съдържание в интернет, което пропагандира екстремистки възгледи.

Британският премиер Тереза Мей благодари на колегите си за подкрепата им, изразена след извършеното в понеделник ислямистко нападение в Манчестър. Тя подчерта, че е важно Г-7 да използва всяко достъпно средство в борбата срещу тероризма и за защита на хората.

Мей призова лидерите на Г-7 да предприемат по-активни действия за подвеждане под отговорност на чуждестранните наемници, които се бият на страната на „Ислямска държава“.

„Важно е да има законова възможност заподозрените в подобна дейност да бъдат преследвани, депортирани и екстрадирани. В противен случай те се връщат в родината си, където, без да са се отказали от радикалните си възгледи, се превръщат в реална заплаха за обществото”, подчерта британската премиерка, цитирана от ТАСС.

„С подписването на декларацията срещу тероризма и за премахване на екстремистката пропаганда от интернет показахме нашето единство и решимостта си да продължим и да засилим борбата с тероризма“, заяви италианският премиер Паоло Джентилони, цитиран от Ройтерс.

Седемте най-развити индустриални страни призоваха социалните медии и доставчиците на интернет да положат повече усилия за премахване на екстремистко съдържание и обещаха да се борят със злоупотребата с интернет от страна на терористите.

„Макар че е едно от най-големите технологични постижения на последните десетилетия, интернет се оказа мощен инструмент за терористични цели“, се казва в общата декларация, подписана от лидерите на Г-7.

Освен лидерите на 7-те най-големи развити икономики, декларацията беше подписана от председателя на Европейския съвет Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, отбелязва ТАСС.

Президентите на Щатите и Италия Доналд Тръмп и Серджио Матарела се ръкуват помежду си
Президентите на Щатите и Италия Доналд Тръмп и Серджио Матарела по време на официалната вечеря в Таормина, Италия

Дебютът на американския президент Доналд Тръмп във формата спъна преговорите по Парижкото споразумение за климата.

Още в предизборната си кампания Тръмп се противопостави на единните мерки за борба с климатичните промени и останалите лидери не успяха да променят позицията му.

Постигнато е обаче съгласие по други теми, включително Сирия, Либия и борбата с тероризма,

„Остава един отворен въпрос и това е позицията на САЩ по Парижкото споразумение за климата. Всички останали (лидери) потвърдиха пълното си съгласие със споразумението. Сигурни сме, че след размисъл и САЩ ще искат да се ангажират с него“, каза италианският премиер Паоло Джентилони.

Според Джентилони има напредък по въпросите на външната търговия, но все още не е постигнато съгласие по формулировките на финалното комюнике на срещата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук