Изследванията на качеството на морската вода, извършвани регулярно от Регионалната здравна инспекция (РЗИ )- Бургас на плажовете в Приморско и Китен, не показват опасна концентрация на бактерии и микроорганизми. Резултатите от последните две проверки на РЗИ, конкретно на Южен плаж – Приморско, осъществени на 31 юли и 14 август, не отчитат наличие на ешерихия коли и чревна ешерихия коли извън норма, съобщиха от пресцентъра на община Приморско.
От началото на август в общината няма постъпили сигнали от граждани или организации за проблеми в региона. По данни на Медицинския център в Приморско също няма данни за повишена заболеваемост, която да се свързва с потенциално замърсяване на водата по плажовете в региона.
„За нас здравето и безопасността на хората винаги е било основен приоритет и затова винаги сме се отнасяли отговорно към темата с чистота на морската вода. В същото време обаче сме категорични, че проверки и разпространение на информация е редно да се прави само от легитимни източници и при спазване на всички нормативни правила и професионална етика. В този смисъл не можем да приемем разпространяваната през последните часове информация за теоретично замърсяване на водата в района на Приморско и Китен, защото няма необходимите доказателства. Смятаме, че подобно поведение е некоректно към обществеността и създава неоправдано страхове у хората“, заяви кметът на община Приморско д-р Димитър Германов, цитиран в съобщението.
След спешни консултации с РЗИ – Бургас и допълнителна проверка на изнесената в публичното пространство информация се установява, че тя не е подкрепена с достоверни данни за използваната методология за взимане и изследване на пробите, липсват официални протоколи от акредитирана лаборатория, няма яснота дали взимането на пробите е еднократно или са взети контролни проби, дали времето на събиране е съобразено с периоди на валеж, каквито са европейските изисквания. Няма яснота и защо за провеждането и резултатите от експеримента не са били уведомени нито отговорните държавни институции, нито общинската администрация, посочи Германов.
„Всичко това компрометира достоверността на изнесената в публичното пространство информация. В същото време обаче се създават излишни притеснения у хората, а туристическият бранш е подложен на допълнителен натиск в един нелек сезон. Подобни спорни практики будят дълбоко озадачение, не само защото не се наблюдават в други държави, но и защото не водят до резултати в полза на българските граждани и общество“, допълни Германов.
Експертите на Община Приморско ще продължат да следят с повишено внимание важната тема с чистота на морската вода в региона до края на сезона, като остават в постоянен контакт с РЗИ – Бургас и другите отговорни институции и имат готовност за съдействие и незабавна реакция в случай на сигнали или проблемни индикации.
Министерството на здравеопазването (МЗ) не приема за коректни данните от изследване на морската вода, съобщиха по-рано днес от пресслужбата на МЗ по повод изследване, извършено по съвместна инициатива между група „Микробиологични рискове в околната среда, проект SUMMIT“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и асоциацията „Активни потребители“. МЗ категорично отрича публично оповестените данни, с които според здравното министерство се манипулира общественото мнение и чрез които се дискредитира работата на държавните институции и доверието в тях, съобщава БТА.
Още вътрешнополитически новини – четете тук