Повечето социолози виждаха в тази роля крайнодясната партия „Вокс“ и на никого не му минаваше през ума, че в нея ще бъде каталунският сепаратистки лидер в изгнание Карлес Пучдемон. Той изплува като новия балансьор в испанската политика след неделните предсрочни парламентарни избори, на които не се очерта ясен победител.
Въпреки че дясната Народна партия (НП) претендира за правото да управлява, след като събра най-много гласове на изборите, това изглежда далечна възможност, като се има предвид, че тя не успя да си осигури абсолютно мнозинство, дори и с подкрепата на „Вокс“.
Това на свой ред дава шанс на премиера социалист Педро Санчес да се вкопчи във властта, ако спечели подкрепата на няколко баски и каталунски партии, които се борят за независимост. Именно тяхната парламентарна подкрепа беше ключова за поддържането на неговото досегашно правителство на малцинството.
Дори и в този случай Санчес ще се нуждае от съгласието на партията „Жунтс пер Каталуния“ („Заедно за Каталуния“ – бел. ред.) – твърдолинейната сепаратистка партия, оглавявана от Пучдемон, чиито седем депутатски места държат ключа за това лидерът на социалистите да получи вот на доверие.
А иронията Пучдемон да бъде политическият балансьор е в това, че той избяга в Белгия, за да избегне съдебен процес за ролята си в неуспешния опит от 2017 г. за получаване на независимост на Каталуния, разпалил най-дълбоката политическа криза в Испания от години.
„Единия ден си от решаващо значение за съставянето на правителството на Испания, а на следващия Испания издава заповед за твоя арест“, написа Пучдемон на английски в социалната мрежа „Туитър“ по повод последната заповед за ареста му, издадена часове, след като станаха ясни изборните резултати.
Основана от Пучдемон, „Жунтс пер Каталуния“ отдавна следва стратегия на конфронтация с Мадрид, в контраст с позицията на нейния по-умерен сепаратистки конкурент – „Републиканска левица на Каталуния“, която редовно предлага подкрепата си на правителството на Санчес.
Независимо че „Жунтс“ подкрепи вота на недоверие през 2018 г. (срещу тогавашния министър-председател, консерватора Мариано Рахой – бел. ред.), който изстреля Педро Санчес на премиерския пост, през 2020 г. гласува против кабинета на социалиста.
„Напълно неприемливо“
В неделя вечерта, когато станаха ясни резултатите от изборите, ръководството на „Жунтс“ даде ясно да се разбере, че няма да вземе участие във връщането на Санчес на власт без нещо в замяна, като с това предизвика мигновената реакция на лидера на Народната партия – Алберто Нунес Фейхоо.
„Единствената алтернатива на Фейхоо е Пучдемон да управлява испанското правителство“, реагира Хуан Мануел Морено, който оглавява клона на НП в южната автономна област Андалусия.
Години наред „Жунтс“ полага усилия да получи правото да организира референдум за независимост на Каталуния и за амнистия за сепаратистките лидери, все още издирвани от испанската съдебна система – като самия Пучдемон.
„Няма да помогнем на Педро Санчес да стане министър-председател без нищо насреща, нашият приоритет е Каталуния, а не това кой ще управлява Испания. Няма да отстъпим и сантиметър“, настоява депутатката от „Жунтс“ Мириам Ногерас.
Независимо че Санчес помилва деветима каталунски сепаратистки лидери, излежаващи дългогодишни присъди за опита за отцепване през 2021 г., за лидера на социалистите изпълнението на условията на „Жунтс“ би било равносилно на пресичането на червената линия.
„Би било напълно неприемливо за което и да е правителство на Испания да се съгласи с някое от тези две условия… и в „Жунтс“ го знаят“, заяви Ана София Карденал, политолог в Свободния университет на Каталуния.
Труден баланс
Сега всичко зависи от изхода на обсъжданията вътре в парламентарната група на сепаратистите хардлайнери.
„Ако „Жунтс“ в крайна сметка предизвика нови избори, идва въпросът как ще се отрази това на следващия вот за партията? Сега те умуват върху това“, посочва Ориол Бартомеус, политолог от друго висше училище в Барселона – Автономния университет.
„Ако отговорът е Да за нови избори, пред „Жунтс“ може да се отвори възможност да „нокаутира“ съперника си „Републиканска левица на Каталуния“, чиито депутатски места спаднаха от 13 на 7 след неделните избори. И тогава „Жунтс“ няма да направи нищо, за да помогне на Санчес“, казва Бартомеус.
„Иронията е голяма“, признава Карденал.
Тя отбелязва, че много социалисти са „завили надясно“ по каталунската криза, разгневени от решението на Санчес да помилва осъдените сепаратисти, и все още изпитват „истинска омраза към Пучдемон“.
„А сега излиза, че тъкмо Пучдемон държи ключа за това кой ще управлява Испания“, посочва Ана София Карденал. (БТА)
Превод от английски език: Иво Тасев/БТА