Обзор
                                                                                                Денят на народните будители беше отбелязан с празнични шествия и концерти в страната

Денят на народните будители бе честван в цялата страна. Този празник отдава почит на труда на книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили духа и културата на българския народ през вековете.

От 1 ноември 1923 г., чрез указ на цар Борис III, той е обявен за национален празник в знак на уважение към видните българи. От 1992 г. Денят на народните будители е неприсъствен за всички учебни заведения в страната.

На 1 ноември – Деня на народните будители, изразяваме благодарността си към всички онези българи, които развълнуваха съвестта на народа, сподели българският патриарх и Софийски митрополит Даниил. Той, заедно с представители на Светия синод и Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, участва в традиционното академично шествие на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ).

Ректорът на СУ проф. Георги Вълчев и патриарх Даниил почетоха паметта на Св. Паисий Хилендарски, Иларион Макариополски и на гроба на Иван Вазов.

Важно е да проучим съвременните аспекти на будителството, защото без памет трудно можем да напреднем, добави проф. Георги Вълчев, ректор на СУ, по повод празника – 1 ноември.

На въпрос на БТА за посланието му към младите и обществото, проф. Вълчев отговори: „Съобщението днес е да осъзнаем, че напредъкът на обществото е дело на много хора и поколения.“

Честването на Деня на народните будители в Пловдив започна с празнична литургия, отслужена от Пловдивския митрополит Николай, и с реч на областния управител проф. д-р Христина Янчева пред Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“. „Този празник буди у нас дълбоки чувства, възкресяващи нашето минало“, каза митрополит Николай на многото присъстващи ученици и граждани. „Всеки народ, който се уважава, трябва да се запознава с историята си. Защото както едно дърво без корени лесно загива, така и народ, забравил историята си, не може да съгради проспериращо бъдеще“, допълни той.

Пазарджик чествува Деня на народните будители с празнично шествие, допълнено със светлинно и звуково дрон шоу и концерт. Събитието започна с шествие от паметника на Св. св. Кирил и Методий, където бяха поднесени цветя в знак на признателност от кмета Петър Куленски и официални лица, пред паметника на площад „Константин Величков“, където детският хор „Слава Русева“ изнесе концерт. Събитията завършиха със светлинно шоу във въздуха, изобразяващо български будители.

В Шумен отбелязаха Деня на народните будители с военен ритуал, изпълнения на Градския духов оркестър „Михаил Биков“, а също и празнична програма. Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Нанчо Попович в градинката на Народно читалище „Добри Войников-1856“.

Разград поклони пред делото на народните будители. На церемонията, проведена в къщата музей „Станка и Никола Икономови“, присъстваха представители на общината, учители, ученици и културни дейци, всички те изразявайки своето уважение към постиженията на българската култура.

В храма „Св. Троица“ в Добрич бе отслужен празничен водосвет по повод Деня на народните будители. Той бе воден от архиерейския наместник отец Георги в съслужение с отец Велико.

В Петрич отбелязахме Деня на народните будители с художествена композиция, подготвена от учениците на Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“. В събитието участваха учители, ученици и представители на местната културна общност. По време на проявата бяха раздадени брошури и книгоразделители, изработени от учениците, посветени на 1 ноември.

В Деня на народните будители в Нова Загора бе открит паметник на Стоян Омарчевски. Той бе визионер, който постави основите на съвременното българско образование, подчерта министърът на образованието Красимир Вълчев, който откри паметника заедно с кмета Галя Захариева.

В Котел Денят на народните будители беше отбелязан с тържествена литургия в храм „Св. Троица“, последвана от церемония по издигане на знамената на България и Котел, проведена от кмета Коста Каранашев и директора на Средно училище „Георги Стойков Раковски“ Стефан Дондев. На събитието присъстваха народни представители, учители и ученици.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук