Делегации от Индия и САЩ обсъдиха търговски въпроси, свързани с митата и облекчаването на нетарифни ограничения. След приключването на консултациите в събота, представители на двете страни обявиха, че са направили напредък в обсъждането на двустранното търговско споразумение, информира Ройтерс.
В преговорите участваха индийски служители от Министерството на търговията, съвместно с американска делегация, ръководена от Брендън Линч, помощник на търговския представител на САЩ по въпросите на Южна и Централна Азия. Консултациите се проведоха между 26 и 29 март, малко преди 2 април, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да въведе реципрочни мита за редица търговски партньори.
Индийското правителство потвърди, че в следващите седмици експерти от двете страни ще продължат разговорите по отделни отрасли, за да уточнят детайлите на търговското споразумение, съобщава индийската новинарска агенция ПТИ.
Идеята за договора бе обявена през февруари по време на срещата между индийския премиер Нарендра Моди и Тръмп във Вашингтон, където двамата лидери изразиха амбицията да достигнат 500 млрд. долара обем на двустранната търговия до 2030 г. Целта е да се разширят или значително да се намалят митата върху максимален брой стоки и да се насърчи търговията в области на услуги и инвестиции.
САЩ търсят митнически отстъпки за стоки като автомобилна техника (особено електрически коли), вина, нефтопродукти и селскостопански продукти, докато Индия иска да постигне намаление на митата за стоки от трудоемките сектори, като текстилната промишленост, посочва индийският вестник “Икономик таймс“.
САЩ продължават да са най-голям търговски партньор на Индия миналата година, когато търговията между двете нации достигна 129,2 млрд. долара, според Си Ен Ен. Въпреки това Индия е на десето място сред търговските партньори на САЩ за 2024 г.
Сега САЩ имат търговски дефицит с Индия на стойност 45,6 млрд. долара. Докато средното митническо мито в САЩ е около 2,2%, в Индия то е 12%, съгласно данни от Световната търговска организация (СТО), цитирани от Ройтерс.
Откакто Тръмп бе избран за втори мандат, американският кабинет многократно е отправял обвинения към Индия за „злоупотреба“ с търговските връзки. „Индия прилага одобрени митнически такси. Това е жестоко. Те са много хитри. Той (премиерът Нарендра Моди) е страхотен лидер и имам добри отношения с него. Разговорите ни са много ползотворни. Смятам, че отношенията между Индия и САЩ ще се развият много положително“, заяви Тръмп в петък, цитиран от индийската агенция ПТИ.
След началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., Индия остана независима от натиска на администрацията на Джо Байдън и не прие участието в международните санкции срещу Русия. Напротив, Индия използва възможностите, които предлага ниската цена на руския петрол, коментират Дейвид Сакс и Пол Б. Стеърс, експерти от Съвета за международни отношения (Council on Foreign Relations). Докато преди конфликтите в Украйна руският суров петрол съставляваше само 1% от индийския внос, сега този дял е нараснал до 40%, а Русия е основен източник на суров петрол за Индия.
Москва и Делхи имат дълга история на сътрудничество в сферата на сигурността, като над 60% от въоръжението на индийската армия е руско. С Тръмп отново на власт, Индия е удовлетворена, че няма да бъде под постоянен натиск за прекратяване на отношенията си с Русия, посочват Сакс и Стеърс. С оглед на силната лична връзка между Тръмп и Моди и общите стратегически интереси, индийските експерти считат, че страната им е в добра стратегическа позиция.
Според анализите на Сакс и Стеърс, Индия се надява, че САЩ ще проявят по-голяма гъвкавост в подхода си към двустранните търговски отношения. „Индийските представители подчертават намаляването на дела на вноса на оръжия от Русия и увеличението на вноса от САЩ, което може да доведе до намаляване на търговския дефицит в бъдеще и, което е още по-важно, демонстрира по-тясната свързаност в областта на сигурността“, отбелязват Сакс и Стеърс.
Независимо от това, Индия има да се справя с няколко значителни предизвикателства във връзките си с новата администрация на САЩ, коментира Рахул Рой-Чаудхури, старши изследовател по въпросите на отбраната, стратегията и дипломацията в Южна и Централна Азия в Международния институт за стратегически изследвания (International Institute for Strategic Studies).
Първото предизвикателство включва ожесточената риторика на Тръмп относно високите мита в Индия. Освен това Моди трябва да се справи с продължаващото депортиране на индийски имигранти от САЩ (очаква се цифрата да достигне десетки хиляди), недоволството на САЩ от определени политически партньорства на Индия, както и от нейни военни сътрудничества. Рой-Чаудхури смята, че Индия вероятно ще трябва да намали вноса на оръжия и военна техника от Русия в полза на вноси от САЩ. Освен това Вашингтон е против участието на Индия в БРИКС, който създава алтернативна валута, добавя британският експерт.
В момента Индия избира да не оспорва, а да приема и предотвратява всякакви конфликти с правителството на Тръмп. Поради това Индия е намалила своите високи мита за определени стоки, които Тръмп посочи (включително мотоциклети “Харли Дейвидсън“ и бърбън) и вероятно ще се съгласи на отстъпки, за да преодолее някои от тези пречки чрез двустранно търговско споразумение, което ще бъде подписано до края на годината, заключава Рой-Чаудхури.