ОБЗОР
                                                                                                Ще се превърнат ли две доживотни присъди, наложени за убийството на две Джулии, в решаващ фактор в борбата срещу насилието над жени в Италия

На 22 години, италианецът Филипо Турета бе осъден на доживотен затвор за убийството на 22-годишната студентка Джулия Чекетин. Случаят, който шокира Италия преди година, доведе до масови протести и искания за строг контрол на законодателството срещу насилието над жени, съобщават италианските медии, включително АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“ и „Ти Джи 24“. Информацията е отразена и в различни наши и международни издания, като „Кориере дела сера“, „Република“, „Стампа“ и Франс прес.

Джулия беше убита на 11 ноември 2023 г. в автомобила на Турета, след като възникнало пререкание между тях. Преди инцидента, двойката се е срещнала в заведение в близост до Местре, където Турета я поканил за да обсъдят възможността за възобновяване на отношенията им. Не успявайки да приеме раздялата, той успял да оказва натиск върху Джулия, дори заплашвайки я със самоубийство. В дневника си тя споделила с близки за този тормоз, но никой не допуснал, че нещата могат да завършат с трагедия.

Сигнализирани от охранителни камери, последните мигове на Джулия показват опити за бягство от автомобила, но Турета успял да я принуди да се върне. Тялото й било открито седмица по-късно в дере около езерото Барчис, докато Турета бил задържан в Лайпциг, Германия, където се укривал.

Аутопсията установила, че Джулия е починала вследствие на голяма загуба на кръв, причинена от над 75 прободни рани. Тя е била мъртва, когато тялото ѝ е било изхвърлено.

Процесът срещу Турета стартира през септември. По време на заседанията стана ясно, че той е действал с осъзната жестокост и е бил болезнено обсебен от Джулия, каквато нездрава привързаност е нанесла психически травми на бившата му приятелка.

На 25 ноември, в Международния ден за борба с насилието над жени, прокуратурата поиска доживотен затвор за Турета. Вчера съдиите оправдаха искането на прокуратурата. Адвокатът на Турета, Джовани Карузо, определи искането като прекомерно, подчертавайки, че клиентът му е признал вината си и не бива да се сравнява с престъпници от ранга на Пабло Ескобар. Прокурорът Андреа Петрони обаче настоя, че действията на Турета спрямо Джулия са били особено жестоки.

След произнасянето на присъдата, семейството на Джулия изрази мнението, че присъдата е справедлива, но не може да върне живота на тяхната дъщеря и че затворите не са решението на проблема с насилието над жени. Бащата на Джулия, Джино Чекетин, заяви: „Чувствам, че цялото общество е загубило нещо. Никой не може да ми върне Джулия. Нито по-облекчен, нито по-тъжен съм сега, отколкото бях вчера.“ Той добави: „Насилието над жени не може да се спре само чрез затвор за насилниците, а чрез превенция.”

Семейството на Джулия подчерта, че обществото е допуснало провал в превенцията на насилието над жени и е станало съпричастно със злото, довело до доживотен затвор. Убийството на Джулия поднови спора в Италия относно насилието над жени от партньори.

Джино Чекетин призовава мъжете в Италия да започнат борба срещу тенденции, които пренебрегват насилието над жени и да признаят вината на мъжете за него. Сестрата на Джулия, Елена Чекетин, също поиска реална културна революция в Италия, така че насилието да не се счита за нормално явление.

Италия, с жена премиер за първи път, регистрира 100 убийства на жени тази година, 88 от които са извършени от близки, в повечето случаи от партньори или бивши партньори. През 2022 г. е имало 110 случая, 90 от които са били от близки.

В годината след смъртта на Джулия, нейното семейство основана фонд за борба с насилието над жени, насочен към превенция и подкрепа на оцелелите. Основната цел е да се увеличи уважението към момичетата от ранна възраст с цел предотвратяване на агресивно поведение у мъжете.

Фондацията „Джулия Чекетин“ бе представена на 18 ноември, отбелязвайки годишнината от откритото на трупа на Джулия. Джино Чекетин изрази надежда, че с фондацията ще се наложи култура на любов и уважение към жените.

В края на ноември, хиляди протестираха в цяла Италия срещу насилието над жени, носейки снимки и плакати, посветени на трагичната история на Джулия Чекетин. Политиците от различни партии тогава участваха в кампания, наречена „Никакво извинение“, подчертавайки, че насилието не може да бъде оправдавано.

Въпреки обединението на политическите партии по време на кампанията, последвалите коментари и действия на управляващите предизвикаха критики. Опозицията и активистите обвиниха правителството на Джорджия Мелони в оставяне на жените без защита и в нехайство към историческите дискриминации срещу тях.

На фона на обществените дебати, сестрата на Джулия напомня, че тя е била убита от италианец с явно добро име. Описанието на Джулия Чекетин в книга, написана от нейния баща, представя нормално момиче с мечти и амбиции. За нея нямало индикации, че ще се сблъска с такова насилие.

Разкритията по време на делото показват, че Джулия е била подложена на психически натиск – тя сама е изброила 15 причини за прекратяване на връзката с Турета. Той е упражнявал контрол върху всяка част от живота ѝ, включително социалните ѝ контакти, а опитите ѝ да се освободи от него, водели до заплахи.

Дневникът на Джулия, в който тя описва своите терзания, е публикуван от множество медии и многократно обсъждан в обществото. Подобно на Джулия Чекетин, и друга жертва на домашно насилие, Джулия Трамонтано, е била убита от бившия си партньор, при също толкова ужасни обстоятелства.

Когато прокурорите поискаха доживотен затвор за убийството на Джулия Чекетин, друг съд вече бе осъдил на доживотен затвор за убийството на Джулия Трамонтано.

Медийните отзиви показват, че насилието над жени остава значим проблем, не само в Италия, но и в Европейския съюз. Темата за насилието е представена и в италиански драми и комедии, които поставят акцент върху агресията и стереотипите, свързани с жените.

На 25 ноември, в Международния ден за борба с насилието над жени, италиански графити майстор представи творба, осветляваща съдбата на Джулия Чекетин и Жизел Пелико, като символ на борба срещу насилието.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук