Европейските фондови борси затвориха предимно с повишения

Множество основни индекси на водещи фондови борси по света демонстрираха отлични резултати през 2024 г. Независимо от тревогите, свързани с конфликтите в Близкия изток и Украйна, икономическите затруднения в Германия, нестабилността на бюджета във Франция и забавянето в Китай, инвеститорите успяха да реализират значителни печалби.

Например, индексът MSCI ACWI, представящ фондовите пазари в 23 развити и 24 нововъзникващи държави, който обхваща около 85% от глобалния капиталов набор в акциите, е на път да отчете втори пореден годишен ръст от над 17%.

Основният фактор за този успех е представянето на индексите на Уолстрийт, подкрепени от напредъка в областта на изкуствения интелект и устойчивия икономически растеж в САЩ, които привлякоха повече международен капитал в американски активи, повишавайки курса на щатския долар с 6% спрямо основните валути през 2024 г., съобщава Ройтерс.

САЩ

Очаква се основните борсови индекси в Ню Йорк да завършат годината на рекордни нива. Индексът Стандард енд Пуърс 500 нарасна с около 24% от началото на годината и постави нови рекорди за затваряне в 57 търговски сесии, което е на месец, с изключение на април и август, съгласно данни на „Ес енд Пи дау джоунс индисис“.

Това е втори последователен годишен ръст от над 20% за Стандард енд Пуърс 500, което не се е случвало от 1997-1998 г.

През 2022 г. индексът падна с 20%.

Най-висок ръст през тази година регистрираха акциите на софтуерната компания „Палантир технолоджис“ (Palantir Technologies) – с почти 350%. На второ място е компанията за търговия и производство на електроенергия „Вистра“ (Vistra), чийто акции също се увеличиха с 263%. Топ три завършва с „Енвидиа“ (Nvidia), като акциите на компанията получиха над 177% ръст.

През същото време промишленият индекс Дау Джоунс нарасна с 13% през годината. Това е най-доброто представяне на Дау Джоунс и Стандард енд Пуърс 500 от 2021 г. насам.

Индексът за технологични компании Nasdaq постигна най-значителен ръст на Уолстрийт през 2024 г. – близо 30%. Той расте за пето поредно тримесечие, което е и най-дългият период на повишаване от 2021 г.

Развитието на изкуствения интелект и потенциалът му за увеличение на производителността доведоха до съществено нарастване на капитализацията на „великолепната седморка“ от най-големите американски технологични компании – „Епъл“ (Apple), „Енвидиа“ (Nvidia), „Алфабет“ (Alphabet), „Амазон“ (Amazon), „Мета платформс“ (Meta Platforms), „Майкрософт“ (Microsoft) и „Тесла“ (Tesla).

Производителят на „айФон“ (iPhone) е на път да завърши годината като най-ценната компания в света с капитализация от 3,81 трилиона долара, според „Маркет уоч“. На второ място е „Енвидиа“ с 3,36 трилиона долара, а на трето – „Майкрософт“ с 3,15 трилиона долара.

Европа

Сред основните европейски фондови пазари, индексът DAX на Франкфуртската фондова борса нарасна най-силно през 2024 г. – с почти 19%. За две години, от януари 2023 г. насам, индексът на 40-те най-големи дружества в Германия е нараснал с 43%.

Най-значителен ръст през 2024 г. сред германските компании регистрира „Сименс Енерджи“ (Siemens Energy) – над 300%, възстановявайки се от предишния срив през 2023 г.

Увеличените разходи за отбрана в Европа помогнаха на „Райнметал“ (Rheinmetall) да удвои стойността си през 2024 г.

Тези значителни резултати компенсираха слабите постижения на основни сектори от германската икономика, пише Блумбърг.

Германските автомобилни компании бяха засегнати от намаляващото търсене и повишената конкуренция от китайски производители на електрически автомобили. Книжата на „Фолксваген“ (Volkswagen), „Порше“ (Porsche) и Бе Ем Ве (BMW) паднаха с 20% или повече.

Акциите на фармацевтичния и агрохимичен гигант „Байер“ (Bayer) отчетоха най-значителния спад – с 43%, поради съдебни спорове и усилията му за възстановяване.

Основният индекс CAC 40 във Франция отбеляза спад от почти 3% през 2024 г.

FTSE 100 в Лондон трябва да нарасне с около 5%, а общоевропейският индекс STOXX 600 – с 5,4%.

Азия

Индекси в Тайван представиха най-добри резултати сред основните азиатски пазари през 2024 г., тъй като местните компании за чипове се възползваха от нарастващото търсене на хардуер и софтуер, свързани с изкуствения интелект, според анализаторите на „Морнингстар“.

Водещият индекс Taiex нарасна с 28% тази година, докато азиатските пазари общо печелят позиции, повдигнати от падащите лихвени проценти в световен мащаб.

В същото време японският индекс Nikkei 225 увеличи стойността си с 19%.

Китайските акции отбелязаха първия си годишен ръст след три години на спад.

Индексът на водещите китайски компании, регистрирани в Шанхай и Шънчжън – CSI 300, нарасна с 14,7%, прекъсвайки загубите, започнали през 2021 г. поради пандемията от КОВИД-19 и проблемите в сектора на имотите.

Индексът Shanghai Composite също е на плюс с 12,8% тази година, слагаща край на двугодишния спад.

Хонконгският Hang Seng завърши годината с ръст от 17,7%, прекратявайки четиригодишната загуба.

Със среден ръст от 34,7%, акциите на банките водят печалбите в континентален Китай през 2024 г., тъй като акциите на четирите най-големи държавни банки достигнаха многогодишни върхове.

Производителите на чипове в Китай възобновиха растежа си, увеличавайки пазарната си капитализация с 53,9%. Инвеститорите в страната увеличиха вложенията си в производители на полупроводници, след като САЩ затегнаха ограниченията за чипове.

Австралийският индекс S&P/ASX нарасна с 7,49%, що е най-голямото му увеличение от 2021 г. За последните две години той е нараснал с 15,92%.

В Южна Корея индексът KOSPI завърши годината с спад от 9,6%. Този индекс е в низходяща спирала от шест поредни месеца, като последният дълъг спад особено тревожи, припомня „Корея Таймс“.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук