Вчера в националния парламент на Филипините беше внесено искане за импийчмънт на вицепрезидентката Сара Дутерте, съобщава ДПА. Причините за искането включват обвинения в корупция, злоупотреба с обществено доверие и конституционни нарушения, уточнява агенцията.
Вече е подадена официална жалба от националната полиция срещу Сара Дутерте и нейния екип по сигурността относно официални жалби, подадени от управлението в Кесон, Северен Филипини, информираха международни медии.
Подписката за импийчмънт беше представена в Камарата на представителите от активисти от гражданското общество. Според бившата държавна служителка Тересита Кинтос Делес, която е сред подписалите, „вицепрезидентът е използвал държавната си позиция, за да служи на личните си интереси и да избягва наказателна отговорност“.
Подкрепа за искането дойде и от лявата опозиционна партия „Акбаян“. Долната камара на Конгреса е под контрол на поддръжници на президента Маркос, което увеличава шансовете то да бъде разгледано с одобрение от мнозинството законодатели при гласуване в горната камара – Сената, отбелязва Ройтерс.
Жалбите на полицията, касаещи нападение и неподчинение на власти, бяха подадени срещу вицепрезидентката и нейния екип, уточнява Асошиейтед прес. Нарушенията, по които са подадени жалбите, вещаят затвор и глоби.
Тези жалби са свързани с инцидент в парламента, при който е имало сблъсъци. Също така, на дъщерята на бившия президент Родриго Дутерте може да бъдат повдигнати обвинения за заплаха за убийство.
На 23 ноември, по време на онлайн брифинг, тя сподели, че е наела убиец, чиито цели включват президента Фердинанд Маркос-младши, съпругата му и председателя на Камарата на представителите, в случай на успешен заговор за убийството ѝ. Тя обаче не предостави подробности за предполагаемия заговор, отбелязва АП.
Съветникът на президента Лари Гадон подаде искане до Върховния съд на Филипините да бъде отнет адвокатският статус на вицепрезидентката, позовавайки се на отправените от нея заплахи, които определи като „незаконни и неморални“. Дутерте обаче отбеляза, че е преследвана за думи, „извадени от контекста“.
Скандалът
Разследването срещу Дутерте за предполагаема злоупотреба със средства на образователното министерство в размер на 612,5 милиона песо (приблизително 10,4 милиона долара) стана основен повод за скандала. Дутерте подаде оставка от министерския пост през юни.
Юридическите действия на правителството на Маркос срещу Дутерте и съпругата ѝ представляват важен момент в продължаващия конфликт между две от най-влиятелните семейства във Филипините, отбелязва Джим Гомес от АП. Фердинанд Маркос-младши и Сара Дутерте бяха избрани за президент и вицепрезидент през юни 2022 г.
В страната изборите за президент и вицепрезидент са отделни, така че двамата не са спечелили заедно като тандем. От АП уточняват, че в момента наблюдаваме актуален конфликт между най-влиятелните фамилии в политически контекст, доминиран от династии.
На пресконференция Дутерте отхвърли обвиненията в корупция и искането за импийчмънт, заявявайки, че действията на правителството имат за цел да я отстранят и да замразят активите ѝ.
Дутерте спомена, че реалната опасност за живота ѝ съществува, но заяви, че отправените от нея заплахи не са били действителни, а по-скоро опит за привличане на внимание към ситуацията, в която се намира, подчертава АП.
„Това е потисничество и преследване заради думи, извадени от контекста“, допълни тя. Дутерте също така заяви, че не вижда възможност за помирение с президента Маркос, посочвайки, че „достигнахме точка, от която няма връщане“.
Спорът между Дутерте и властите избухна след инцидент в Камарата на представителите, където началничката на кабинета ѝ – Сулейка Лопес, беше задържана. Някои депутати упрекнаха Лопес за възпрепятстване на разследването за злоупотреба с предавани документи.
Лопес беше приместена в женски затвор, но в крайна сметка е била прехвърлена в държавна болница, след като екипът на Дутерте оспори решението. Дутерте не можа да се яви на разследване на Националното бюро и отложи изслушването си за 11 декември, допълвайки, че нейните изказвания не бяха действителни заплахи, а опит за сигнализиране за опасност за живота ѝ.
Президентът Маркос нарече предложенията за импийчмънт загуба на време и изрази мнение, че подобно действие няма да промени живота на нито един гражданин. На коментар относно политическата им раздяла, той посочи, че „никога не трябва да казваш никога“.
Председателят на Камарата на представителите Ромуалдес е противник на Сара Дутерте и двамата се явяват вероятни кандидати за президент на предстоящите избори. Споровете между Дутерте и Маркос включват различия относно отношенията с Китай и САЩ, а Маркос засили отбранителното си сътрудничество с Вашингтон.
Какво казват анализаторите
Изказванията на Дутерте, възприемани като заплаха за убийство на Маркос, могат да подкопаят политическата стабилност и да намалят интереса на инвеститорите, предупреди филипинският журналист Мани Могато. Той сподели, че заплахите за живота на президента имат потенциал да засилят политическите конфликти и да повлияят на инвестиционния климат.
Други анализатори, като секретарят по социално-икономическото планиране Арсенио Балисакан, увериха, че сегашната политическа обстановка няма да забави положителните икономически перспективи на Филипините. Според него исторически, икономиката не е страдала значително от политическо напрежение.
Могато отбеляза, че заплахите на Дутерте не следват показателна логика и подчерта, че няма укорими доказателства за нападения срещу нейния живот. Същевременно подчерта значението на армията в поддържането на политическата стабилност и тяхната лоялност към демократичните принципи.
Преподавателят по политология в Университета на Филипините, Хеан Енсинас-Франко, даде коментар по повод искането за импийчмънт, което може да постави депутатите пред предизвикателството да проявят смелост при вземането на решения относно Дутерте.