Сръбското правителство се опитва да се намеси в местните избори в Северно Косово на 23 април. За това алармира шефът на президентския кабинет в Косово Блерим Веля.
Изявленията на Веля дойдоха след доклад за предстоящите избори в северната част на Косово, публикуван от правителството на Сърбия. По думите на Веля той е доказателство за опита на Сърбия да се намеси в изборите там.
„Подобна чужда намеса цели да провали целия изборен процес в Северно Косово и
да сплаши местните сърби, живеещи на север в Косово,
да не упражняват демократичното си право на глас да избират свои представители“, написа Веля в Туитър и публикува части от доклада към публикацията си.
По-рано партията на косовските сърби „Сръбска листа“ заяви, че няма да взема участие в изборите, докато не бъде създаден Съюз на сръбските общини (ССО), припомня агенцията.
На предсрочните избори в четирите общини Северна Митровица, Зубин Поток, Лепосавич и Звечан, които са предимно населени със сърби, ще участват 11 кандидати, от които само двама са представители на сръбската общност.
Извънредните избори за кметове на четирите общини,
както и за общинските съвети на Звечан и Лепосавич бяха насрочени първоначално за 18 декември, а след това президентът на Косово Вьоса Османи определи 23 април 2023 г. като дата за произвеждането им.
Нуждата от избори дойде, след като косовските сърби, участващи в управлението на страната, подадоха масово оставки в началото на ноември миналата година в знак на протест срещу уволнението на полицай, който не изпълнил решението на правителството за смяната на сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски. Въпросът за регистрационните табели беше една от основните причини за напрежението в отношенията между Белград и Прищина миналата година.
В същото време стана ясно, че министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич няма намерение да ходи в Страсбург днес по повод 20-ата годишнина от приемането на Сърбия в Съвета на Европа, ако Косово бъде прието в тази институция ден по-късно, съобщи белградската агенция Бета.
Дачич заяви на пресконференция след среща с министъра на външните работи на Габон Йоланда Ниджонде, че на 10-ата годишнина от Брюкселското споразумение бе обявено, че Комитетът на министрите на Съвета на Европа ще започне процедурата за прием на Косово в тази институция.
„Косово не е изпълнило задълженията си по Брюкселското споразумение от 10 години и трябва да бъде възнаградено за това и на този ден да започне процедурата за приемането му в Съвета на Европа. Това е послание, че Косово може да прави каквото си иска“, каза Дачич.
Ръководителят на сръбската дипломацията изтъкна, че „Съветът на Европа никога не е приемал субект, който не е държава“ и че не е възможно да се обсъжда защитата на целостта на Украйна, без да се обсъжда целостта на Сърбия.
„Трябва да обсъдим арестите, преследванията, стрелбата по сърби в Косово. Успокои ли се ситуацията в Косово? Напреднахме ли в създаването на Съюз на сръбските общини? Нямам абсолютно никакво намерение да ходя в Страсбург, а те един ден по-късно да започнат процедурата за приемане на Косово в Съвета на Европа“, заяви Дачич.
На 12 май м.г. Косово официално подаде молба за пълноправно членство в Съвета на Европа, като за да бъде разгледана, е необходима подкрепа от две трети в Комитета на министрите на Съвета на Европа.
Следващата стъпка е една от страните членки на Съвета на Европа да постави молбата за членство в дневния ред и това да се гласува в Комитета на министрите или на годишната министерска сесия. При получаване на мнозинство от две трети в този орган, искането се препраща до Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Ако получи мнозинство от две трети от гласовете в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, искането се връща на Комитета на министрите за окончателно одобрение.
Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае.
Още международни новини – четете тук