Огънят над село Илинденци е навлязъл на територията на Национален парк "Пирин", засегнати са около 15 декара

Пламъците над село Илинденци са стигнали до територията на Национален парк „Пирин“. Според директора на парка, Росен Баненски, около 15 декара са засегнати. „В момента работим за гасенето на лекото навлизане на огъня в националния парк, което бе предизвикано от усилването на вятъра. Пожарът се разпространява към връх Конски кладенец. В текущия момент нямаме точни данни за засегнатата площ, но се предполага, че тя е около 10-15 декара“, обясни той.

Директорът посочи, че фронтът на пожара е силно задимен и точната площ на засегнатата територия ще бъде установена в следващите дни след овладяването на ситуацията. Според информация от Баненски, огънят се разпространява наземно в затруднен терен. „Ние целим да ограничим пожара и да предотвратим неговото разпространение. Фронтът е значителен и пожарът може да се разрази навсякъде. Към момента огънят е на ниско ниво, но продължават да горят различни дървета и се надяваме да не достигне върхово състояние“, добави той.

Според директора, огънят не се развива с такава интензивност, както в началото, но ситуацията бързо се променя и е зависима от множество фактори. В парка има иглолистни гори от черен и бял бор, а също така са засегнати храстови и дървесни видове, а също така и тревната растителност. „В момента единствената помощ, която можем да получим, е чрез въздушно гасене. И вчера, и днес имаме такава подкрепа“, каза Росен Баненски.

Военнослужещи участват и днес в гасенето на пожари в Пирин и Община Сунгурларе, информира Министерството на отбраната.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук