ООН призова да са спре продажбата на оръжия в Мианмар в отговор на тазгодишния военен преврат.
Общото събрание на ООН прие резолюция, осъждаща военната хунта, която свали избраното правителство на страната през февруари.
ООН също така призова за освобождаване на политическите затворници, сред които е и избраният лидер на страната Аун Сан Су Чжи, и прекратяване на насилието срещу мирни протестиращи.
Въпреки че не е правно обвързваща, резолюцията е от политическо значение.
„Рискът от мащабна гражданска война е реален“, каза специалният пратеник на ООН в Мианмар Кристин Шренер Бъргенер пред Генералната асамблея. „Времето е от съществено значение.“
Резолюцията е подкрепена от 119 държави, като Беларус единствената държава, гласувала против.
Въздържаха се още 36 държави, включително Русия и Китай – които са двамата най-големи доставчици на оръжие в Мианмар.
Някои от въздържалите се заявиха, че кризата е вътрешен проблем за Мианмар, докато други посочват, че резолюцията не адресира жестокото военно репресиране на мюсюлманското малцинство на рохингите от преди четири години, което принуди почти милион души да избягат от страната.
Посланикът на ЕС в ООН Олоф Скуг заяви, че резолюцията „делегитимира военната хунта, осъжда злоупотребите и насилието и демонстрира изолация в очите на света“.
Посланикът на Мианмар в ООН обаче Киау Мое Тун, който представлява избраното правителство на страната, заяви, че е разочарован от това колко време е необходимо на Общото събрание да приеме тази резолюция.
Военните оправдаха завземането на властта през февруари с измами с гласове на проведените през ноември миналата година избори.