Лондон

Обединените нации обвиниха британското правителство, че отрича растящото разделение бедни-богати, което бе засилено от Брекзит.

Докладчикът на ООН за бедността и човешките права Филип Алстънс след 12-дневна мисия въм Великобритания разкри „драматичен спад в състоянието на по-бедните“.

Докладът му, публикуван в петък, прави заключението, че бедността при децата в Британия може да достигне 40%.

Алстън каза, че всеки пети британец живее под прага на бедността, определен от британското правителство – и че 90% от самотните бедни родители са жени.

„Това е мрачно и очевидно ненужно“, каза Алстън пред АФП.

„Парите са там. Правителството реши наскоро да похарчи неочаквана сума за повече данъчни облекчения за богатите. Тези пари биха могли да доведат до огромна разлика в положението на хората, живеещи в бедност.“

Великобритания се бори с болезнено десетилетие на строги икономии, започнали след финансовата криза през 2008-2009 г.

Всеобхватните съкращения и замразяването на разходите засягат повечето правителствени програми. Правителството също така преструктурира социалните плащания в опит да насърчи хората да работят.

Програмата, известна като Universal Credit, е дълбоко непопулярна и нейното цялостно прилагане е многократно забавено.

Премиерът Тереза Мей твърди, че стратегията на нейната партия е успяла да намали безработицата от над 7% през 2013 г. на 4,1% през септември.

Но Алстън каза, че подходът на правителството изглежда е в нарушение на задълженията на Великобритания по конвенциите на ООН, обхващащи правата на жените и децата.

„Има доста (конвенция на ООН), които изобщо не са удовлетворени от съществуващите британски политики“, каза Алстън.

Той каза, че правителството „иска да изпрати съобщение, че всеки, който получава обезщетения, ще изпита трудности.

„Нищо няма да бъде просто, нищо няма да е приятно. Мисля, че искат да се действа в много отношения като сержант, който наистина наказва хората за най-малкото нарушение, за да изпратят това по-голямо послание“, каза той пред АФП.

Докладът на ООН идва в средата на политическата криза, заложена от подхода на Мей за постигане на споразумение с Европейския съюз, докато Великобритания се готви да се отдели от блока през март.

Изводите на Алстън за Брекзит отразяват онези, направени от по-проевропейските министри на Мей: икономиката ще получи удар, независимо от вида на сделката, с която се сблъсква с Брюксел.

Но докладът му добавя, че Великобритания не прави много, за да планира как това би засегнало бедните.

„За мен е ясно, че влиянието на Брекзит върху хората в бедност е нещо, оставено за обмисляне по-късно“, каза Алстън в доклада.

Според него Великобритания ще загуби милиарди паунда от средствата на ЕС, които биха имали непропорционално въздействие върху по-бедните райони, които са се възползвали най-много от тях.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук