Българският павилион на ЕКСПО 2025, който се провежда в японския град Осака, вече е отворил врати за своите първи посетители. От днес, изложението е достъпно за обществеността, а нашият национален павилион привлича голям интерес.
В него може да бъде видяно как историята, настоящето и бъдещето се свързват, интегрирайки българските традиции и исторически забележителности с иновационни и интерактивни технологии. По този начин, България се утвърджа като обещаваща дестинация на картата на света.
Българският павилион е стратегически разположен близо до основния вход, между павилионите на Сингапур и Нидерландия. Тук нашата страна ще обсъжда своя принос към глобалните предизвикателства, акцентиране на подтемата Спасяване на животи.
На официалното откритие на българския павилион ще присъстват вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, посланикът на България в Япония Мариета Арабаджиева, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия д-р Бойко Таков, директорът на павилиона Георги Костов, както и главният секретар на Министерството на иновациите и растежа Калин Анастасов.
Изграждането на националния павилион е поверено на една от водещите японски строителни компании – „Дайва лийз“ (Daiwa Lease Co., Ltd.), а интериорният дизайн е разработен от българския екип с концептуален опит, воден от архитекта Мария Господинова, предприемача Искрен Кръстев и MP-STUDIO – пионери в светлинното изкуство в Европа, които създават и организират Фестивала на светлините LUNAR. Екипът е проектирал пространство, което да отразява българската история и култура, научни постижения и иновации, вдъхновени от предприемаческия дух за бъдещето.
Официалната реклама на българския павилион може да бъде намерена в Ютуб (YouTube) канала на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
Тази събота, Япония откри тазгодишното световно изложение Expo 2025 в Осака в присъствието на японския император Нарухито и императрицата Масако.
Събитието се провежда на изкуствения остров Юмешима, обграден от Големия пръстен – дълга 2 км и висока до 20 м дървена конструкция, която е най-голямата в света, според организаторите. Тази внушителна структура символизира основната концепция на изложението – многообразие и единство.
В продължение на шест месеца, до 13 октомври, над 160 държави, региони и международни организации ще представят своите идеи в своите павилиони, в контекста на централната тема „Проектиране на бъдещето на обществото за нашия живот“.
Организаторите предвиждат, че 28 милиона души ще посетят изложението през целия период, като за открития ден се очаква броят на посетителите да бъде между 130 хил. и 150 хил.