Опера "Гарние" в Париж ще чества 150-ия си юбилей през цялата 2025 г.

Операта „Гарние“ в Париж ще отпразнува своята 150-годишнина през 2025 година. Сградата, която сега е един от символите на Париж, официално открива врати на 5 януари 1875 г. Честванията ще стартират с галавечер на 24 януари.

През 2025 г. ще се проведат различни събития в чест на юбилея на „Гарние“, включващи концерти, изложби, срещи и спектакли с участието на международни артисти. През есента ще бъде организирана съвместна изложба с Националната библиотека на Франция, която ще представи как сградата е станала емблематична за Париж. В момента част от фасадата е в ремонт, а от 2027 г. е предвиден основен ремонт на цялата сграда, който ще отнеме около две години.

На 11 май 2025 г. ще се проведе концерт с участието на посланиците на „Ролекс“, сред които са Соня Йончева, Брин Терфел и Роландо Вийазон. Диригент на Виенската филхармония ще бъде Яник Незе-Сегин.

Изложба с исторически костюми и облекло на операта също ще бъде предложена и ще продължи до януари 2026 г.

През юбилейната година, през ноември, операта ще организира серия от срещи, на които историци, архитекти, политици, журналисти, музиканти и художници ще дискутират нейното наследство. Сградата е включена в списъка на историческите паметници от 1923 г. и привлича голям брой туристи. През 2023 г. приблизително един милион души са я посетили, според данни от АФП. Също така, за юбилейната година са планирани екскурзии с водачи.

Операта е дом на Парижката опера от 1875 г., която е създадена през 1669 г., но почти двеста години мигрира от театър на театър и сменя адресите си в Париж 11 пъти през този период.

Известна още като Пале Гарние, сградата е проект на архитекта Шарл Гарние. Тя е построена по заповед на Наполеон Трети и строителството е струвало 36 милиона златни франка (в около 329 милиона евро днешна стойност). Строежът е продължил 14 години.

На 5 януари 1875 г. театърът с надпис „Национална музикална академия“ на фасадата си, съхранен до днес, беше открит с много ентусиазъм. Много парижани се струпват около величествената сграда. При откриването си тя е най-голямата опера в света, с дължина 173 метра и ширина 125 метра, напомня АФП. Сцената и́, с ширина от 48 метра (включително задкулисието) и височина от 60 метра, е най-обширната. Тя е три пъти по-голяма от сцената на Бродуей, отбелязва АФП. Опера „Гарние“ е една от първите сгради в Париж, в която е изградена цялостна електрическа система в началото на 80-те години на 19-и век.

Сцената на Парижката опера винаги е била място на вдъхновение и мечта за много артисти. През вековете на нея са се изявявали най-известните балетисти и вокалисти, сред които и Мария Калас. През февруари 1965 г. тя излиза на сцената 21 пъти на бис след своето първо представление в „Тоска“, напомня АФП.

С над 170 спектакъла на сезон, Парижката опера продължава да играе основна роля в света на операта и балета с разнообразна и богата артистична програма, включваща най-актуалните изпълнители. Освен в Пале Гарние, те също представят и на сцената на опера „Бастилия“, открита през 1989 г. И там предстоят ремонти, но след 2030 г.

Юбилейната галавечер на 24 януари ще събере „всички артисти на Парижката опера“ – музиканти, певци от хора, звездни балетисти и танцьори, включително студенти от балетното училище, както и гости като мецосопранът Леа Дезандър, лютнистът Тома Дънфорд, перуанският тенор Хуан Диего Флорес и американското сопрано Лисет Оропеса, френският баритон Людовик Тезиер, според афишите.

Детайлите около самата програма остават тайна, но информация от френските медии предполага, че тя ще бъде вдъхновена от тържественото откритие на опера „Гарние“ през 1875 г.

Парижката опера не е само дом на музиката и танца, тя е и притегателно място за художници и писатели. Едгар Дега прекарва значителна част от кариерата си, рисувайки танцьори, певци, музиканти и сцените зад кулисите в множество произведения.

Дизайнерският таван на залата на опера „Гарние“ е творба на Марк Шагал. През 1964 г. френският министър на културата Андре Малро възлага на художника да изрисува тази част от интериора. Проектът на Шагал отключва сериозни дебати и самият той е колеблив относно приемането на предложението. Въпреки това, през 1962 г. той започва работа, а произведението, представляващо симфония от цветове, отдава почит на музиката, неговата страст, и е открито две години по-късно.

Гастон Льору се вдъхновява за романа си „Фантомът на операта“ от събития, съществуващи в опера „Гарние“ в края на 19-и век, и от легенда за открит скелет на балерина. Ложа номер 5, където главният герой на романа слуша сопраното, в което е влюбен, днес е туристическа атракция. Историята стана популярна благодарение на мюзикъла на Андрю Лойд Уебър.

Приземните етажи и покривът на Парижката опера също крият свои малки тайни. В подземието на сградата е разположен гигантски воден резервоар, използван от архитекта Шарл Гарние за стабилизиране на основите му. Сега се използва от противопожарната служба за обучение в контролирана среда, съобщават френските медии.

На покрива на опера „Гарние“ има пчелни кошери, в които обитават между 25 000 и 50 000 пчели в зависимост от сезона. Годишно те произвеждат мед с много високо качество, според проведените анализи.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук