Основателят на фестивала Ex machina: Живеем по начин, в който античността има своите измерения

Античността не е просто минало. Тя е близо и предоставя информация за нас самите чрез перспективата на 25 века. Темите от античността и съвременността са много свързани, тъй като те рефлектират в нашето днешно време. Фестивалът цели да обедини концепцията за античност и съвременност и да обсъди взаимовръзката между културата и образованието тогава и сега. Начинът, по който живеем в момента, включва измерения на античността. Това заяви пред БТА Радослав Илиев, председател на фондация античен театър „Огнян Радев“ и основател на фестивала за професионални и младежки антични театри Ex machina. Първото издание на фестивала беше открито днес в Античния театър в Пловдив.

„Заглавието Ex machina, произтичащо от понятието Deus ex machina, което означава „Бог от машината“, подсказва за темата за машините и взаимоотношението между човека и механиката, независимо дали става дума за антични изобретения или съвременни технологии“, добави Илиев.

Според него античните театри, текстове и култура не са отдалечени, а близки и в съответствие с начина, по който хората днес взаимодействат помежду си – в какво вярват, какво ги разплаква и какво им носи смях.

„Античната драма представя човека през погледа на 25 века, а тези парадигми остават вечни. Чрез театралните представления и езика на изкуството, зрителите имат възможност да се свържат с тях по достъпен начин“, подчерта Радослав Илиев.

Програмата за три дни на фестивала включва както театрални, така и философски събития. Финалната част ще бъде дискусия на кръгла маса за ролята на машината в живота на човека, и какво носи тя – чудо или заблуда, какво печелим и какво губим в все по-технологичния ни живот. Темата „Възможно ли е чудо от машина?“ ще се обсъжда от актьора Самуел Финци, режисьорите Явор Гърдев и Ани Васева, драматурзите Георги Тенев и Александър Секулов, композитора Христо Намлиев и доц. Николай Гочев, преподавател по гръцка античност в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Радослав Илиев изрази благодарности на партньорите си за оказаната подкрепа и на всички ученици, студенти и доброволци от София и Пловдив за емоцията, синергията и отдадеността. Той акцентира на значението на студентите от академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив, в подготовката и провеждането на фестивала. „Те играят важна роля, не само организационно, но и емоционално, тъй като събитието не е нещо чуждо за тях, предвид мястото, където ще се състоят античните театри през следващите дни“, подчерта Илиев.

Проф. д-р Любомир Караджов, експерт по връзки с обществеността и преподавател в АМТИИ, сподели пред БТА, че студентите от трите курса на бакалавърската специалност „Маркетинг и комуникации в изкуствата“ активно участват в маркетингови дейности, като анализират целевите групи на фестивала и прилагат технологии за привличане на зрителска аудитория.

„Студентите участват и в управленските дейности на терен, като консултират зрителите и помагат с логистиката на различните театрални представления. Всичко това се изучава в лекциите, а събитието е добра възможност за свързване на теоретичните знания с практиката“, добави Караджов.

Фестивалът беше официално открит от Радослав Илиев и Яна Колева, културолог и координатор на Ex machina. Заедно с тях на сцената се изявиха ученици от френската гимназия в София, които под ръководството на учителя си Димитър Драгнев, изпълниха няколко хорови песни на латински език с музикален съпровод.

Програмата в първия ден на фестивала започна с три младежки спектакъла. На сцената излязоха участниците от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства, която тази година отбелязва 50-годишнина, пловдивската театрална група „Ерра“ и младежката трупа за античен театър от лицея „Анджело Муско“ от Катания, Сицилия.

Вечерта фестивалът ще завърши с първия професионален спектакъл за деня, режисиран от Ани Васева, който представя древността чрез „Метаморфозите” на Овидий.

Вторият ден от фестивала ще представи „Антигона” от гръцката младежка трупа от Лариса, „Облаци” от Аристофан на трупата на античния театър „Огнян Радев”, „Анамнезис” на трупата „Атрапос” от Атина и „Орфей и Евридика”, адаптиран с български текст от българско-италианския екип на фестивала. Вечерта ще завърши по античен начин с вино и представяне на местната трайна традиция на тракийските изби от древността до наши дни.

Последният ден на Ex Machina ще завърши с церемония по награждаване на театралните трупи, участвали в предишните дни, в епископската базилика на Филипопол, където ще се проведе и кръгла маса с дискусия.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук