Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) анализира турските избори, които поставиха президента Реджеп Тайип Ердоган на власт. ЕС отказа да го поздрави, и заяви, че условията на кампанията не са „равноправни“. Изявлението, дадено от дипломатическия ръководител на ЕС Федерика Могерини и комисаря по разширяването Йоханес Хан, не споменава името на спечелилия в неделя президент, който вече ще има разширени правомощия.
Вместо това ЕС, чиито отношения с Анкара се провалиха между кризата и неохотното сътрудничество през последните години, оповести оценката на международните наблюдатели от ОССЕ.
„Както оцени комисията за наблюдение на изборите от ОССЕ, вотът на избирателите е реален, но условията за провеждане на кампанията не са били равни – се казва в съвместното изявление на ОССЕ и Службата за демократични институции и права на човека – С оглед на ограничителната правна рамка и правомощия, предоставени при продължаващо извънредно положение, смятаме, че е ограничена свободата на единството и изразяването, включително и на медиите“.
ЕС е критичен към масовите жестоки мерки, предприети от Ердоган след неуспешния преврат срещу него през 2016 г., при който десетки хиляди хора бяха арестувани и поставени при извънредно положение.
В изявлението си Могерини и Хан заявиха, че Турция „се нуждае от спешното премахване на ключови недостатъци във връзка с върховенството на закона и основните права“ и предупреди, че новата президентска система ще има „последици за турската демокрация“. Новата система дава на Ердоган правомощия да назначава кабинета на министрите и да се освободи от поста министър-председател. Противниците й се опасяват, че тя ще му даде автократични сили и може да го задържи на поста още десетилетие.
Турция води преговори за присъединяване към ЕС от 2005 г. насам, но процесът е ефективно замразен, а Ердоган се приближава по-близо до Русия и Иран, въпреки че е член на НАТО.