Съединените щати насърчават Украйна да изрази готовност за преговори с Русия, твърди „Вашингтон пост“, предавайки непотвърдена и неофициална информация. Държавният департамент обаче заяви, че Москва ескалира войната и не желае наистина да участва в мирни преговори.
Американският вестник се позовава на неназовани източници, според които искането на американските официални лица няма за цел да тласне Украйна към масата за преговори, а е пресметнат опит да се гарантира, че Киев ще запази подкрепата на други държави.
„Умората от Украйна е нещо реално за някои от нашите партньори“, цитира вестникът неназован американски служител.
На 4 октомври Зеленски подписа указ, с който официално обяви перспективата за каквито и да било украински преговори с Путин за „невъзможна“, но остави вратата отворена за преговори с Русия.
Говорител на Държавния департамент посочи следното: „Казвали сме го преди и ще го повторим отново: Действията са по-силни от думите. Ако Русия е готова за преговори, тя трябва да спре бомбите и ракетите си и да изтегли силите си от Украйна“, пише „Ройтерс“.
„Кремъл продължава да ескалира тази война. Кремъл демонстрира нежеланието си за сериозно участие в преговори още преди да започне пълномащабното си нахлуване в Украйна“.
В нощното си обръщение към украинския народ в петък Зеленски добави: „Светът знае нашата позиция. Това е зачитане на Устава на ООН, зачитане на нашата териториална цялост, зачитане на нашия народ“.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви по време на посещението си в Киев в петък, че подкрепата на Вашингтон за Украйна ще остане „непоколебима и непоколебима“ и след междинните избори за Конгрес във вторник.
Съединените щати обявиха допълнителна помощ за сигурността на Украйна на стойност 400 млн. долара, включително обновяване на танкове Т-72 от Чешката република и ракети за противовъздушна отбрана HAWK, които могат да се използват срещу руски безпилотни самолети и крилати ракети.
С новата помощ размерът на военната помощ, изпратена от САЩ на Киев, достигна повече от 18,2 млрд. долара след инвазията.
Като последен знак за отстъплението на Русия в един от най-ожесточено оспорваните райони в Украйна, в петък Путин публично подкрепи евакуацията на цивилни граждани от части на южната украинска Херсонска област.
За първи път Путин лично одобри евакуацията, въпреки че Москва извеждаше хора от контролираната от нея област в Херсон на западния бряг на река Днепър.
Миналата седмица Русия заяви, че зоната за евакуация ще включва и 15-километрова буферна зона на източния бряг.
Киев твърди, че мерките включват насилствена депортация на цивилни граждани, което е военно престъпление и което Русия отрича.
Коментарите на Путин дойдоха на фона на признаци, че Русия може да се готви да изостави военната си опора на западния бряг на Днепър, включително град Херсон.
Регионалната столица е единственият голям град, който Русия е превзела непокътнат след нахлуването си през февруари. Загубата му за руските сили би била един от най-тежките удари във войната.
В интернет бяха разпространени снимки, на които се вижда главната административна сграда в град Херсон, на върха на която вече не се вее руското знаме. Киев е предпазлив, като твърди, че подобни знаци могат да бъдат руска измама, за да вкара украинските войски в капан.
Ожесточени боеве в Бахмут и Соледар
Най-ожесточените боеве през последната седмица са се водили около Бахмут и Соледар, в източната част на Донецка област, на около 500 км североизточно от Херсон, каза Зеленски късно в петък.
Преживяването в обсадения Бахмут „става все по-трудно“. Жителите на обсадения източноукраински град Бахмут живеят в ужасни условия, а цивилни граждани са убивани и ранявани ежедневно, заяви заместник-кметът, докато около града бушуват боеве между руските и украинските сили, пише „Тhe Guardian“.
„С всеки изминал ден става все по-трудно да се оцелява в този град“, kaza Олександър Марченко от празната правителствена сграда, докато наблизо е гърмял минометен огън, съобщи „Ройтерс“.
Той заяви, че повече от 120 цивилни са били убити в Бахмут от нахлуването на Русия през февруари.
Има райони, в които не знаем точния брой на убитите, защото там продължават активни боеве или населените места са временно окупирани [от руските сили].
Украинските войски „твърдо държат фронтовата линия“, заяви Марченко, като същевременно описа влошаващата се хуманитарна ситуация в града, където населението е намаляло от предвоенното си ниво от около 80 000 души до едва 12 000 души днес.
Бахмут е важна цел за руските военни при бавното им напредване през Донецката област в Източна Украйна, една от териториите, които Кремъл твърди, че е анексирал.
Военните на Киев заявиха, че районът е мястото на някои от най-тежките сражения с руските сили. Марченко заяви, че руските войски „се опитват да щурмуват града от няколко посоки“.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук.